TWEEDEJAARS ZOMERKAMP Henri Aalders en Joop Gravesteijn Toen wij beiden (Gravesteijn begon een jaar later als begeleider bij het tweedejaars zomerkamp dan Aalders) voor het eerst met het tweedejaars zomerkamp meegingen als begeleider, werd uitsluitend de "vrije opstelling" toegepast voor de meetkundige grond slag. Eigenlijk is het belangrijkste kenmerk van deze grondslagmethode niet de vrije osteling. Daarmee doelend op het opstellen van een instrument op een plaats die nietin de grondslag voorkomt. Dat gebeurt bij de meetmethode waarbij de coördinaten van de opstelplaats van het nstrument wordt bepaald door de achterwaartse insnijding. Daarbij wordt gebruik gemaakt van vroeger gemeten detailpunten met een grondslagfunctie, waarvan de coördinaten met voldoende nauwkeurigheid bekend zijn. Nee, kenmerkend voor de meetmethode in het zomerkamp was dat de opstelpunten en verbindingspunten elkaar afwisselen. Naar de verbindingspunten worden ricting en afstand gemeten vanuit een opstelpunt en in de verbindingspunten wordt niet opgesteld. Dat levert een vrije keuze op voor de plaats van de verbindingspunten. De methode levert vooral in bebouwd gebied grote voordelen, omdat vele verbindingen onderling niet zichtbaar zijn door de bebouwing en begroeiing, maar hoeken van dakgoten en schoorstenen en TV-antennes vaak wel. Daarmee wordt het mogelijk om verbindingen over bebouwing of begroeiing heen te leggen. Het tweedejaars zomerkamp heeft in de afgelopen jarenvaak op de nominatie gestaan te verdwijnen uit de opleiding. Argumenten daarvoor komen van de studenten: het tweede jaars zomerkamp lijkt te veel op het eerstejaars zomerkamp en al het nieuwe is reeds geleerd na het opmeten van tien huizen aan één straat. Hier ligt de kern van het probleem van de wijzigingen van de inhoud van het tweedejaars zomerkamp die in de laatste jaren hebben plaatsgevonden. In 1988 was het tweedejaars zomerkamp niet meer dan een oefening die ook in Delft zou kunnen worden uitgevoerd als onderdeel van het integraal practicum (een oefening die het hele meetproces laat zien: van terreinopname tot bestand). In de afgelopen jaren is het tweedejaars zomerkamp omgevormd tot de uitvoering van een project: steeds meer wordt gekozen voor een projectbenadering, terwijl het totale proces van meting via berekening tot bestaand blijft bestaan: dit jaar zelfs met een planning en een financiële voorcalculatie en een financiële evaluatie achteraf. Ook de ervaring van de studenten speelt mee in de belevenis van het tweedejaars zomerkamp. Daarbij spelen twee zaken een overheersende rol: - de studenten krijgen nu de opdracht om de inhoud van de grootschalige basiskaart in Nederland op te meten. Daarvoor worden ze voorzien van een bestek van de GBKN en die tekst moet worden vertaald naar keuzes in het terrein. Dit levert interessante discussies op tussen studenten onderling en tussen studenten en begeleidende staf, waarbij de begeleiders vaak vooraf afgesproken rollenspelen als vertegenwoordiger van het Kadaster, de gemeente of nutsbedrijven ieder met hun eigen wensen: "Stafleden Technische ontwikkelingen 97

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 120