kartering reeds in het zomerkamp af te ronden, zodat na het zomerkamp ook het resultaat zichtbaar is. Wie kraait er zo vroeg in de morgen? Voorts is de opzet -evenals in lang vervlogen tijden van het tweedejaars zomerkamp- om een terreinopname af te ronden die ook zinnig zal worden gebruikt door een echte gebruiker. Dat betekent dat er ook een verplichting ontstaat die door alle studenten met evenveel verantwoording wordt gedragen. Regelmatig wordt geworsteld met een dilemma dat bestaat tussen de didactische aspecten -waarvoor het zomerkamp eigenlijk bedoeld is- en de voortgang van de produktie van de echte kaart. De begeleiders proberen de studenten tijdig het vald in te krijgen, door hanen in de tenten te sturen om de studenten wakker te kraaien of door studenten met kruiwagens de tent uit te rijden; ook het gebruik van water wordt niet ontzien! Elk jaar weer blijken studenten het gezegde "'s avonds een vent, dus 's morgens ook een vent" niet te kennen. Een bijkomende factor van de projectmatige aanpak van het tweedejaars zomerkamp is dat de metingen in de bebouwde kom plaatsvinden. En niet altijd is het kamp en de plaats van de meting dicht bij elkaar. In Zeeland moest acht kilometer worden gefietst. En altijd maar die harde wind! Nu er veel vrouwelijke studenten met het zomerkamp meegaan is die afstand een probleem als alle plaatselijke horecabedrijven, bijvoorbeeld op maandag, zijn gesloten en er geen openbaar toilet in het dorp is! Toch zijn er creatieve oplossingen bedacht. Maar als begeleider hoor je dit soort problemen te voorkomen. Technische ontwikkelingen 99

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 122