Fig.l. Zambia (Landwijzer Zambia, 1993/ 1994) Zambia behoort tot armste landen van de wereld. Het gemiddeld jaarinkomen per hoofd van de bevolking bedraagt ongeveer 390 Amerikaanse dollars (1993). Negentig procent van de export bestaat uit koper. Andere exportprodukten zijn kobalt, koffie, tabak, suiker, groente, fruit en de laatste jaren ook bloemen (o.a. bestemd voor Aalsmeer!!). Voor de komst van Europese ontdekkingsreizigers en missionarissen was Zambia het leefgebied van Bantu sprekende volkeren. Er ontstonden diverse koninkrijken. In 1889 werden de eerste officiële contracten gesloten tussen lokale heersers en Britse kolonisten. In 1924 werd Zambia Brits protectoraat en heette toen Noord-Rhodesië. Vanaf 1950 ontstond verzet van de lokale bevolking tegen de Britse koloniale overheid. Als gevolg daarvan werd Zambia onafhankelijk in 1964. Kenneth Kaunda werd de eerste president. In 1973 werd het éénpartijenstelsel ingevoerd. In 1990 werd de oppositie tegen het regime groter en werd een meeipartijen-democratie geëist. Die kreeg in 1991 gestalte en bij de eerste vrije verkiezingen behaalde de oppositie een overgrote meerderheid. Deze overgang vond overigens zonder enig geweld plaats, dit in tegenstelling tot sommige andere Afrikaanse landen. Ex-vakbondsleider Chiluba volgde Kaunda ,op als staatshoofd. Invoering van een vrije markteconomie, privatisering van staatsbedrijven, verbetering van onderwijs en gezondheidszorg waren enkele hoofdpunten uit het nieuwe beleid. Om de economische situatie van het land te verbeteren, werd onder druk van het Internationaal Monetair Fonds een structureel aanpassingsprogramma ingevoerd. Dit programma had een succesvolle uitwerking op de economie, de inflatie werd bijvoorbeeld beteugeld. Voor de Zambianen zelf was er weinig reden tot tevredenheid, zij kregen te maken met hogere prijzen en een stijgende werkloosheid. De University of Zambia (UNZA) Op 17 maart 1966 opende de UNZA in Lusaka haar deuren op de Greast East Road Campus voor de eerste studenten. De UNZA startte met drie faculteiten, Schools genaamd. Gaandeweg werden er steeds meer faculteiten opgericht, waaronder de School Geodesie wereldwijd 118

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 140