In het verleden was de afdeling sterk afhankelijk van buitenlandse docenten. Die kwamen op contractbasis twee tot vier jaar werken op de UNZA. Ook werd gebruik gemaakt van gastdocenten, die een volledig vak in drie maanden gaven. Dit bevorderde de continuïteit niet. De meeste docenten lieten nauwelijks materiaal achter wat door opvolgers gebruikt zou kunnen worden. In feite startte elk project geheel opnieuw. Het ontwikkelen van lesmateriaal en dat zorgvuldig overdragen aan de Zambiaanse staf had dan ook binnen dit project de hoogste prioriteit. Naast Nederlandse steun had de afdeling ook een samenwerkingsverband met de Universi teit van Stockholm (KTH) uit Zweden. Deze samenwerking werd gefinancierd door de Swedish International Development Agency (SIDA). Middels de twee samenwerkingsver banden konden de academische formatie-plaatsen door buitenlanders worden bezet en waren enkele Zambianen in het buitenland aan het studeren om hun academische titel te behalen. Toen ik eind '89 aan de UNZA begon, werkte ik op de afdeling samen met twee Nederlanders, een Fin, een Indiër, en een Poolse professor. De professor was hoofd van de afdeling en zij had al jarenlange ervaring in Zambia en Zimbabwe. Tezamen met het Zambiaanse ondersteunende personeel verzorgden wij het curriculum voor de studenten geodesie. Het curriculum is beschreven in tabel 1. Het vak wiskunde en het eindproject hebben een dubbel gewicht in vergelijking met de andere vakken. Tabel 1. Curriculum voor studenten geodesie Geodesie in het buitenland Derde studiejaar Vierde studiejaar Vijfde studiejaar Civieltechnisch tekenen Landmeetkundig rekenen Planologie Wiskunde Numerieke methoden Inleiding LIS/GIS Kartografie I Kartografie II Fotogrammetrie III Fotogrammetrie I Fotogrammetrie II Geodesie II Kadaster en recht Remote sensing Technische metingen Bodemkunde, wegen, hydrologie Geodesie I Techniek en maatschappij II Landmeetkunde I Landmeetkunde II Eindproject Techniek en maatschappij I 121

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 143