met het invoeren van nieuwe technieken en apparaten of moet je juist aansluiten bij wat al beschikbaar en bekend is. De geodetische beroepspraktijk Afgestudeerde geodeten van de UNZA komen meestal bij de overheid te werken. Grootste werkgever is het Survey Department van het Ministry of Lands. Zij zorgt voor de topografische kartering (zie fig. 4) en de kadastrale metingen. De grondregistratie zelf is ondergebracht bij het Lands Department van hetzelfde ministerie. Andere werkgevers zijn de landmeetkundige afdelingen van de grote gemeenten en water- en elektriciteitsbedrij ven. Ook de staatsmijnen en enkele commerciële landmeetkundige bureaus hebben geodeten in dienst. Als laatste komen enkelen in het onderwijs terecht, zoals de docenten van de UNZA. De meeste geodeten werken in, voor Nederlandse begrippen, eenvoudige landmeetkundige projecten. Ze werken vooral met theodoliet, meetband en waterpas. Digitale instrumenten zijn nauwelijks voorhanden. Mondjesmaat, meestal via samenwerkingsprojecten, komt moderne apparatuur beschikbaar. Deze apparatuur zou een rol kunnen spelen bij de verdere ontwikkeling van Zambia. Hier ligt dan ook mijns inziens de uitdaging van de Zambiaanse geodeet: het toepassen van moderne technieken om bestaande problemen op te lossen. Voorbeelden van zulke uitdagingen zijn: - het wegwerken van de achterstand van kadastrale metingen: hier zou GPS van groot belang kunnen zijn, omdat het geodetische netwerk nog onvolledig is. - het opzetten van informatie-systemen en het verzamelen van gegevens ten behoeve van de ontwikkeling van diverse economische sectoren. Remote sensing zou hier een belangrijke rol kunnen spelen. Op het juridisch-planologisch vlak is Zambia na het democratiseringsproces in beweging. Ook daar zijn uitdagingen voor de Zambiaanse geodeet. Op dit moment ligt er een nieuwe landwet ter behandeling in het parlement, die een einde maakt aan de socialistische benadering van president Kaunda. Deze wet zal grote gevolgen hebben voor de kadastrale registratie van percelen. Persoonlijke ervaringen Mijn baan in Zambia was mijn eerste baan na het in ontvangst nemen van mijn bul. Ik ging dus met verse kennis over de theoriën van Baarda en de procedures rondom de land en stadsinrichting in Nederland naar een voor mij volledig onbekend land. Het bleek dat, ondanks de vrijwel volledig op Nederland gerichte opleiding in Delft, toch zoveel basistechnieken en methoden zijn aangeleerd dat ik me in den vreemde kon redden. Wel heb ik veel gehad aan de internationale tintjes van de opleiding, zoals bijvoorbeeld het vak Kadasters in ontwikkelingslanden. sel mijn In Zambia is geodesie in principe hetzelfde als in Nederland. Alleen de professionele Geodesie in het buitenland 125

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 147