Resultaten De resultaten van de triangulatie test van de OEEPE hebben aangetoond dat de opname- geometrie van stroken SPOT beelden nauwkeurig kunnen worden gereconstrueerd met een gering aantal paspunten. Voor een blokvereffening van twee stroken van vier achtereen volgende SPOT beelden bleken zes paspunten voldoende. Een gering aantal paspunten is toereikend mits gebruik wordt gemaakt van baanmechanica voor de reconstructie van de satellietbaan, relevante opnamegegevens worden gebruikt en als opeenvolgende opnamen van een satellietpassage worden behandeld als een continu beeld. De bepaling van terreinpunten Na de bepaling van de opnamegeometrie kan een wolk van terreinpunten verkregen worden door middel van - de meting van een groot aantal corresponderende punten in overlappende beelden, en - de bepaling van hun terreincoördinaten door middel van voorwaartse insnijding. Het meten van een beeldpunt kan worden beschouwd als een richtingsmeting vanuit het projectiecentrum naar het (onbekende) terreinpunt. De gemeten richting komt overeen met het verlengde van de lijn die het gemeten beeldpunt (op het moment van opname) verbindt met het projectiecentrum. Het meten van corresponderende beeldpunten in overlappende beelden is vergelijkbaar met een (ruimtelijke) voorwaartse insnijding, vanuit de (uit de aerotriangulatie bekende) projectiecentra van de betreffende beelden naar het (onbekende) terreinpunt. Corresponderende beelpunten Voor een correcte reconstructie van het terrein is een groot aantal terreinpunten nodig. De omvang van het meetwerk maakt het aantrekkelijk de meting van corresponderende beeldpunten geheel of gedeeltelijk te automatiseren met een van de vele ontwikkelde matchingmethoden. De doorslaggevende factor voor de behaalbare precisie bij het handmatig of automatisch meten van een beeldpunt is het lokale beeldcontrast. Hoe groter en hoe beter verdeeld de lokale kleur grijswaarde verschillen, hoe beter het punt geïdentificeerd kan worden. Het best denkbare beeldpunt is het klassieke paspunt, een witte schijf op een zwarte achtergrond: de grijswaarde verschillen zijn maximaal (zwart-wit) en keurig verdeeld in alle richtingen. Het slechts denkbare beeldpunt is een willekeurig punt in een uitgestrekt egaal beeldgedeelte: voor zo'n punt is het vrijwel onmogelijk het corresponderende punt te definieren. Geodesie wereldwijd 144

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 166