GEODETISCHE ACTIVITEITEN BIJ EEN OLIEMAATSCHAPPIJ ir> H.J. Krijnen Het proces van exploratie en produktie van olie en gas heeft vanzelfsprekend een ruimtelijke component. Daarbij is de toepassing noodzakelijk van plaatsbepalingstechnie ken, geometrische dataverwerking, dataopslag en kaartvervaardiging. De Shell Groep beschikt dan ook over een topografische dienst die deze processen uitvoert of begeleidt. Er zijn momenteel 17 Nederlandse geodetisch TU en TH ingenieurs in dienst die, tezamen met hun Engelse collega's en die van andere nationaliteiten, op wereldwijde basis deze ondersteuning leveren. Door de aard van het bedrijf wonen en werken deze geodeten gedurende een substantieel deel van hun loopbaan buiten Nederland. Dit artikel geeft een overzicht van de belangrijkste geodetische aspecten van de opsporing en winning van olie en gas, waarbij enkele onderwerpen in iets meer detail worden belicht. Daarnaast worden enkele persoonlijke impressies gegeven van het werken en wonen in den vreemde. Organisatie De exploratie en produktie divisie van Shell is sterk decentraal georganiseerd. De activiteiten in de verschillende landen worden uitgevoerd door werkmaatschappijen ter plekke. Niet alle maar wel veel werkmaatschappijen hebben hun eigen topografische afdeling, die variëren in grootte van één-mans operaties tot afdelingen van 30-40 personen. Daarnaast wordt er veel werk uitbesteed. In de verschillende vestigingen wordt uiteraard veel gebruik gemaakt van lokaal personeel. Er is echter een groep van ongeveer 30 geodeten (van diverse nationaliteiten) die behoren tot de zgn. internationale staf. Deze geodeten rouleren tussen de werkmaatschappijen, waarbij elke posting gemiddeld een jaar of vier duurt. Dit neemt niet weg dat met name de Nederlandse geodeten de kans lopen dat zij toch een significant deel van hun loopbaan in eigen land doorbrengen. Hier zijn namelijk zowel een grote werkmaatschappij (NAM in Assen) als het Centraal Kantoor in Den Haag gevestigd. Andere landen met relatief grote Shell E&P werkmaatschappijen zijn Geodesie in het buitenland Den Haag 1982Voor de leeuwen Een onderhoud met het hoofd van de topografische dienst van de Shell groep, op het Centraal Kantoor in Den Haag. Tot dan toe 2 jaar in een comfortabel baantje in Assen met het ontwerpen en schrijven van wat landmeetkundige Fortran programma' sAan de muur hangt een grote wereldkaart. Gele stipjes geven de over de wereld verspreide topogra fische vestigingen van de Shell-groep weer. In de loop van het gesprek blijft zijn vinger rusten op het voormalig Nederlands Nieuw-Guinea. 'Ik ga je voor de leeuwen gooien', zegt hij. 149

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 171