niet beter was dat ik mee ging, ik wist tenslotte precies wat ik nodig mate fysische), 'gewone' landmeetkunde, marine geodesie, GPS, plaatsbepaling, remote sensing, (digitale) kartografie, geografische informatiesystemen. Zelfs recht is enigszins relevant in verband met de vele contractuele aangelegenheden. Niet zelden wordt men binnen één baan in meer of mindere mate met dit brede spectrum aan terreinen geconfron teerd. In de volgende paragrafen wordt op een aantal onderweipen dieper ingegaan. Principes van reflectie seismiek Reflectie seismiek is verreweg de belangrijkste methode die gehanteerd wordt bij het zoeken naar olie en gas voorkomens. Hoewel in eerste instantie indicaties van de aanwezigheid van een mogelijk prospectief geologisch basin met andere technieken worden verkregen (aeromagnetische surveys, gravimetrie, geologische interpretaties van oppervlakte gesteenten), kan alleen met reflectie seismiek de geologische gelaagdheid met enig detail in kaart worden gebracht. De techniek is, met de nodige simplificaties, als volgt. Een akoestische bron brengt trillingen teweeg die zich in de aarde voortplanten. Bij elke grenslaag tussen verschillende gesteenten wordt een deel van de energie terugge kaatst, terwijl een deel zijn weg van richting veranderd ziet volgens de wet van - daar is hij weer - Snellius. Bij de volgende grenslaag herhaalt dit proces zich, totdat de signaal verzwakking dusdanig is dat geen meetbare reflecties meer optreden. De teruggekaatste trillingen worden gedetecteerd door geofoons (op land) en/of hydrofoons (in het water). Meerdere geofoons of hydrofoons worden tot een kanaal gegroepeerd. Per meting zijn enige honderden kanalen actief. Het met een bemonsteringsinterval van meestal 2 milliseconde gedigitaliseerde signaal wordt via een wirwar aan bekabeling naar een centrale commandopost gevoerd en daar op magneetband opgeslagen, steeds een giganti sche hoeveelheid data. De akoestische bron is op land vaak een, uiteraard ingegraven, dynamietlading. Een alternatief vormt de zogeheten vibroseis methode, waarbij trillingen teweeg worden gebracht door een karavaan van bijvoorbeeld 9 trucks die zijn uitgerust met trilplaten. Vibroseis biedt met name langs wegen voordelen. Op zee bestaat de akoestische bron uit een reeks luchtkanonnen airgunsvan variërend volume, die gezamenlijk een in elkaar klappende maar nauwelijks na-oscillerende luchtbel produceren, zodat een scheip akoestisch signaal ontstaat. De geofoongroepen worden op land in lijnen van enkele kilometers lengte uitgelegd, tegenwoordig meestal meerdere naast elkaar. Het groepsinterval is vaak 25 meter. Bij zeeseismiek zijn de hydrofoons gemonteerd in kabels streamersmet een lengte van soms wel 6 km, die door het seismische schip op zo'n 10 meter diepte worden voortgetrokken. Bij zeeseismiek hanteert men normaal gesproken een schot interval van 10 seconden (of: 25 meter), en daarmee wordt uiteraard het produktie- Geodesie wereldwijd Indonesië 1983: Coördinaten Voor een nieuw seismisch projekt op Sumatra inventariseerde ik het beschikbare kaart- en coördinaat materiaal. Voor het verkrijgen van de coördinaten van een aantal nuttige triangulatiepunten zocht ik onze liaison officer op in het Shell kantoor in Jakarta, een uiterst sympa thieke Javaan. Hij verklaarde wel mogelijkheden te zien om via zijn contacten in militaire kringen iets gedaan te krijgen. Ik vroeg of het had. Aarzelend antwoordde hij: 'Eh tja, dit zijn militairen, en jij bent Nederlander, ik denk dat het beter is als je niet gaat' 152

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 174