gen door GPS). Door de beschikbaarheid van goede en nauwkeurige 1:10.000 kaarten konden de schotpunt en ontvanger posities meestal eenvoudig van de kaart afgeschaald worden. Hiermee werd een nauwkeurigheid van beter dan 5 meter gehaald, juist voldoen de voor seismiek. De laatste jaren wordt GPS in toenemende mate, waar mogelijk, toegepast. Een modus waarin GPS op land voor seismiek gebruikt kan worden is DGPS (code metingen), mits men inderdaad de hoogtenauwkeurigheid onder de meter weet te houden. Soms past men niettemin het meer nauwkeurige fase GPS toe (bijv. stop&go). Fig.5. Helicoptertransport Fig.6. Boren van gaten voor dynamiet ladingen Bij het opstarten van een landseismiek project in een nieuw gebied in bijvoorbeeld een ontwikkelingsland kan men voor exotische geodetische vraagstukken komen te staan. Er moet mogelijk een referentiestelsel (datum) vastgelegd worden, er kunnen transformatie parameters nodig zijn voor de omrekening van WGS84 coördinaten naar een lokaal stelsel. Soms dient men gemiddeld zeeniveau (ongeveer) te bepalen bij wijze van hoogtereferentie. Specifieke problemen kunnen optreden door gebrek aan geoïde informa tie, waar men bijvoorbeeld hoogtetraversen wil afsluiten op met satellietmethoden bepaalde aansluitingspunten. Gebrek aan goede kaarten kan een obstakel zijn voor de projectplanning, en er moeten goede remote sensing beelden verkregen worden. Bij de offshore seismiek kan de data acquisitie complexe vormen aannemen. Waren de meetconfiguraties in de tijden van de 2D seismiek nog betrekkelijk eenvoudig, sinds het midden van de jaren tachtig is de plaatsbepaling van de seismiek op zee steeds ingewik kelder geworden. Een meetconfiguratie kan nu bestaan uit twee schepen met elk twee kabels van 3 tot 6 kilometer lengte en elk twee gunarrays, waarbij al deze componenten elke 10 seconden in positie bepaald moeten worden. De schepen zijn uiteraard uitgerust met een plaatsbepalingssysteem, tegenwoordig vrijwel uitsluitend DGPS. Daarnaast Geodesie in het buitenland 155

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 177