variaties in de ionosfeer veel sterker dan in gematigde streken en hebben een verraderlijk effect op de GPS signalen. De standaard refractiecoëfficiënt uit het Wild-boekje hoeft niet te gelden in de woestijn. Ook het offshore plaatsbepalingssysteem Syledis is (eigenlijk: was) berucht om zijn grilligheid: voor de ene kust werd 100 km met gemak gehaald, elders hield het bij 50 km op. Beginnende exploratie projecten in gebieden met een ontbrekende geodetische infrastructuur vragen om een aanpak die aanzienlijk verschilt van soortgelijk project in een vlakke omgeving waar men vanaf elke positie wel 3 of 4 kerktorens in het vizier kan krijgen. Kennis van het inwendige van een buitenboordmotor kan op zeker moment belangrijker zijn dan een voortreffelijk inzicht in de B-methode. Behalve met deze fysieke omgevingsinvloeden op het geodetische werk, dient men bij de uitvoering van projecten vanzelfsprekend ook terdege rekening te houden met sociaal culturele aspecten. Deze soms sterk variërende omstandigheden verlangen een hoge mate van flexibiliteit en improvisatie vermogen. Zij staan echter tevens garant voor een aangename afwisseling en een schat aan interessante ervaringen. Daarnaast is het, voor wie bereid is hierin te investeren, aantrekkelijk om met uiteenlopende culturen kennis te maken en daarbinnen te wonen en te werken. Geodesie wereldwijd Houston 1933-1991De Amerikaanse paradox De Verenigde Staten zijn het land van Transit, GPS, Starfix, Argo, WGS84, CAD, GIS, kortom ontelbare systemen en concepten die de geodetische beroepspraktijk over de hele wereld ingrijpend hebben beïnvloed. Bij het werken bij het Amerikaanse Shell Oil valt de interesse op die men heeft in het ontwikkelen en toepassen van techno logie. Er is een geweldige activiteit op het vlak van het aangaan en volbrengen van innovatieve ontwikkelingen, ook geodetische. Dê ver bijsterende constatering anderzijds is echter dat hier weinig geode ten, zoals wij die definiëren, bij betrokken zijn. Men verbaast zich over de schamele geodetische basis van de overigens geavanceerde mapping of GIS systemen. De stoffigheid van de traditionele landmeet kundige wereld staat in schril contrast tot de weldadige dynamiek die men bespeurt in de ontwikkeling en toepassing van technologie. Getui gen zijn de 19e eeuws aandoende 'transits' (kompastheodolieten) die men tot het einde van de tachtiger jaren in de (seismische) beroeps praktijk bleef gebruiken. Surveying, als uitvoerend bedrijf, is geen in hoog aanzien staande professie in Amerika. Bij het recruteren van geodeten voor Shell Oil te Houston bleek dit bijvoorbeeld. Diverse pogingen bij Amerikaanse universiteiten mochten niet baten: de onontbeerlijke mix van een goede, brede theoretische achtergrond en een toepassingsgerichte inslag was niet te vinden. Degenen die uiteindelijk werden aangenomen hadden allen een surveying engineering studie in Canada gevolgd. Ondertussen barstte de jaarlijk se ION GPS conferentie steeds meer uit zijn voegen. 160

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 182