contracten (milieu, civiel-technisch, constructie etc.). Vanwege het grote aantal contracten is de concurrentie veel groter en dat werkt in het voordeel van MHD. Momenteel bestaan er 260 verschillende contracten die moeten worden beheerd en gecoördineerd. Deze verscheidenheid in bedrijven maakt kwaliteitsbeheersing en standaardisatie erg belangrijk. Kwaliteitsbeheersing De overheidsinstanties betrokken bij het Central Artery/Tunnel zijn zich van begin af aan bewust geweest van de noodzaak van pro-actieve kwaliteitsbeheersing. Voor de geodeti sche aspecten van dit project betekent dit, dat bedrijven zich moeten onderwerpen aan kwaliteitscontrole en training in specifieke landmeetkundige procedures. Voor unieke taken moeten procedures van te voren goedgekeurd worden. Zo moet de pre-analyse van het netwerk worden goedgekeurd voordat metingen kunnen worden uitgevoerd (een vrij ongewone situatie in Amerika). Twee keer per jaar moet het landmeetkundige- en GPS- instrumentarium worden gekalibreerd op een basislijn. Gedurende de uitvoering worden steekproeven genomen door derden met instrumenten van een hogere precisie of door andere meetprocedures te gebruiken om de eindresultaten goed te keuren. De onafhankelijke metingen vinden vaak tegelijkertijd plaats met constructie-activiteiten. Aanvankelijk is tegenwerking van constructie bedrijven te verwachten. Na verloop van tijd komt er echter een goede samenwerking tot stand. De onafhankelijke metingen zijn moeilijk te plannen aangezien deze afhangen van de voortgang van de constructie. De constructie- activiteiten vinden ononderbroken 24 uur per dag plaats. Daarom moet het mogelijk zijn om binnen vier uur een meetploeg ter plaatse te hebben. Afhankelijk van wat er wordt gecontroleerd, moeten de resultaten ter plaatse goedgekeurd kunnen worden. Het werken onder deze omstandigheden vereist ervaren en stressbestendige meetploeglei- ders. De procedures voor de kwaliteitsbeheersing moesten van te voren worden opgezet. De meerderheid van de bestaande procedures waren gebaseerd op verouderde meettechnie ken. Vandaar dat voor dit project alle projectprocedures en standaards nieuw zijn ontwikkeld. Data Standaardisatie Dit project, begonnen in 1986, was van het begin af aan zo opgezet dat het kon overstap pen naar nieuwe verkrijgbare technologieën. Om dit mogelijk te maken was het belangrijk om standaards met een flexibele datastructuur te ontwikkelen De bestaande standaards voor kaartvervaardiging op gebied van fotogrammetiie en landmeetkunde dateerde van de jaren vijftig. Daarom zijn voor het project nieuwe standaards ontwikkeld gebaseerd op een nieuwe technologie voor grootschalige (1:250) digitale basiskaarten. In 1986 speelden vijf aspecten een belangrijke rol voor het ontwikkelen van deze standaards: 1. De mogelijkheid om nieuwe technologieën in de toekomst toe te passen, zoals GIS, drie dimensionale modellen, virtual reality en scanning. Geodesie wereldwijd 164

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 186