2. Toegankelijkheid van grafische bestanden via verschillende computerplat forms en software. 3. Data die moeten voldoen aan de eisen van verschillende soorten gebruikers. 4. Flexibele datastructuur voor toekomstige softwarepakketten. 5. Mechanisme dat updates vereenvoudigt. In een periode van twee jaar werden deze standaards ontwikkeld en getest. Met name de datastructuur vergde veel aandacht. Het grafische bestand is gebaseerd op een toentertijd relatief nieuw systeem dat object-georiënteerd is. Dit object-gebaseerde grafische bestand heeft bewezen dat dit een goede keus is geweest voor het bijhouden van het bestand en het toegang geven naar verschillende grafische pakketten zoals GDS, Intergraph en AutoCAD. De standaards voor de attribuut-databasestructuur volgt de bestaande Standard Query Language (SQL) standaards. Voor de ondersteuning van GIS technologie wordt gedurende de ontwerpfase altijd aandacht besteed aan het vraagstuk hoe grafische en attribuut bestanden met elkaar kunnen communiceren. De ontworpen datastructuur maakt het mogelijk om kaarten te vervaardigen met verschillende schalen zonder dat de tekst of symbolen onleesbaar worden. De standaards worden voortdurend uitgebreid en verspreid tussen de consultants voor dit project. Deze standaards hebben een voorbeeldfunctie vervuld voor andere projecten en overheidsinstanties Geodetische Netwerken en GPS Voor Boston bestond er nog geen grootschalige basiskaart. Het vervaardigen hiervan vormde een van de eerste taken voor dit project. Analyse van het bestaande geodetische netwerk in Boston maakte duidelijk dat de nauwkeurigheid en betrouwbaarheid van dit netwerk onbekend waren. Dit werd veroorzaakt doordat vele punten waren toegevoegd met verschillende soorten instrumenten en meetprocedures zonder toepassing van systematische vereffeningstechnieken. Zodoende moest een geheel nieuw geodetisch netwerk worden ontworpen en gemeten. Het Central Artery/Tunnel Project besloot om een geheel nieuw netwerk op te zetten met de Global Positioning System (GPS). Dit vond plaats in 1987 en was een van de eerste commerciële toepassingen van GPS in een stedelijk milieu. Toepassing van GPS in het stadscentrum biedt vele voordelen. Zo behoeven de netwerkpunten niet onderling zichtbaar te zijn. Andere belangrijke voordelen zijn digitale datacollectie, snelle verwer king tot eindresultaten, onafhankelijkheid van weersomstandigheden (metingen vonden plaats in de winter), en drie dimensionale coördinaten. Een ander belangrijk voordeel van GPS is de uitvoering van metingen volgens vastgestelde procedures en vereffeningstech nieken. Hiermee werd een systematische nauwkeurigheid en betrouwbaarheid van het nieuwe netwerk gewaarborgd. Het geodetische netwerk moest met de grootste zorg worden gepland opdat hoogbouw het Geodesie in het buitenland 165

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 187