GPS signaal niet zou blokkeren. Het Central Artery/Tunnel Project toonde aan dat GPS een efficiënte en goedkope manier is om een geodetisch netwerk op te zetten. Gemiddeld liggen de arbeidskosten op $500 per punt. Het eerste-orde netwerk voor het Central Artery/Tunnel Project bestaat uit 33 grondslag- punten met een relatieve nauwkeurigheid van 3,8 mm plus 1,7 ppm met een betrouwbaar heid van 95%. Dit netwerk is aangesloten op vijf bestaande eerste-ordspunten, Waar mogelijk werden tussen de grondslagpunten onafhankelijke waterpas, af stands- en lichtingsmetingen uitgevoerd. Deze metingen werden gecombineerd met de originele GPS observaties in de vereffening. Hiermee konden de precisie en betrouwbaarheid aanzienlijk worden verbeterd. Het tweede-orde horizontale netwerk is ook gemeten met GPS en bestaat uit 106 punten. Dit netwerk wordt voortdurend verdicht met een derde-orde netwerk voor constructiedoel einden. Het waterpas netwerk bestaat uit 114 punten die samenvallen met de eerste en tweede orde horizontale netwerkpunten en heeft een relatieve nauwkeurigheid van 1,13 mm met een betrouwbaarheid van 95%. Dit waterpas netwerk vormt samen met het eerste en tweede orde horizontale netwerk de basis voor de fotogrammetrische kartering en alle andere landmeetkundige activiteiten. Twee maal per jaar worden alle eerste en tweede orde netwerk punten gecontroleerd met metingen. Ruimtelijke Bestanden Dit project heeft een aantal ruimtelijke bestanden ontwikkeld. De kaart-georiënteerde ruimtelijke bestanden bestaan uit een grootschalige basiskaart, inventarisatie van onder grondse infrastructuur, kadastrale percelen, drie-dimensionale bestanden voor visualisatie (met name architectuur) en digitale terrein modellen. Deze zijn geïntegreerd met de ruimtelijke bestanden die de ontwerp en constructie elementen bevatten. De eerste fase voor de grootschalige basiskaart vond plaats in 1988 en was geconcen treerd op de directe omgeving van het project. Deze kartering besloeg ongeveer 2400 ha en was met name nodig voor ontwerp- en constructie doeleinden. Later werd deze kartering uitgebreid met 750 ha voor andere studies, onder meer een digitaal terrein model voor het ontwerp van een 24 km lange High Occupancy Vehicle rijstroken aansluitende op de nieuwe Central Artery. Verder vindt er regelmatig nieuwe kartering plaats om het huidige bestand bij te houden. De ruimtelijke bestanden worden bijgehouden in GDS (Graphic Design System) en kunnen zonder problemen worden gebruikt door andere software produkten zoals Intergraph en AutoCAD. GDS is een object georiënteerd grafisch bestand dat gebruik maakt van Oracle als attribuut bestand. Een object kan worden gedefinieerd als een onafhankelijk, zelf beschrijvend element dat kan worden gemanipuleerd in een digitale file. Dit systeem geeft grote flexibiliteit maar vergt ook meer kennis van de gebruiker. Software training vond plaats tijdens de start-up fase van het project. Momenteel zijn meer dan 100 GDS workstations geïnstalleerd welke worden gebruikt voor civiel technisch ontwerp, kartering, drie-dimensionale visualisatie en GIS. Geodesie wereldwijd 166

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 188