vervaardigd. De doelstelling was om een 100% compleet bestand te creëren van alle zichtbare objecten die 15 cm of groter waren. De kartering bestond uit vier fasen: digitale fotogrammetrie, naverkenning, verificatie en het bouwen van een object georiënteerd grafisch bestand. Het vele verkeer veroorzaakte dat de meeste objecten op de weg niet zichtbaar waren in de luchtfoto's. De schaduw van gebouwen en de omvalling van hoogbouw in de luchtfo to's maakte soms grote gedeelten van de stereo modellen niet bruikbaar voor fotogramme trie. De naverkenning was dan ook de meest tijdrovende en arbeidsintensieve fase aangezien er naar gestreefd werd om 100% compleetheid te bereiken voor objecten groter dan 15 cm. Dit hield in dat de meetploegen alle missende objecten moesten inmeten met datacollectors. Na verwerking van deze gegevens werden deze missende gegevens samengevoegd met het bestaande fotogrammetrische digitale bestand. De verificatie bestond uit het meten van gemiddeld 20 objecten per 300m2 in het veld. De coördinaten van de in het veld gemeten objecten werden statistisch getoetst met de coördinaten gemeten uit het fotogrammetrische bestand. Op deze manier kon aan de civiele ingenieurs de nauwkeurigheid en betrouwbaarheid van de kartering worden gegeven. De horizontale en verticale nauwkeurigheid van de kartering voor dit project bedraagt 10 cm. De originele grootschalige basiskaart bestaat uit files die vierkant zijn en samenvallen met het lijnenstelsel van het landelijke coördinaten systeem. De naam van de file bestaat uit 4 cijfers die gebaseerd zijn op een unieke combinatie van de meest zuid-oostelijke coördi naatwaarden van de file. Deze filegrootte was met name gekozen om een snelle toegang en display van de data te krijgen. Dit systeem is vervangen door een area management system welke alle files samen heeft gevoegd gebaseerd op acht hoofd classificaties. Dit systeem is beschreven in de GIS sectie van dit artikel. De originele files zijn nog steeds in gebruik als bij houdingsmechanisme voor dit area management system Ondergronds Infrastructuur Bestand Het bestand voor de ondergrondse infrastructuur bestaat uit de een netwerk van leidingen, riolering en kabels. Er zijn in Boston 27 nutsbedrijven die deze ondergrondse infrastruc tuur beheren en gebruik maken van hun eigen kartering. De kartering van de elektriciteit en telefoon bedrijven zijn vrij nauwkeurig. Andere nutsbedrijven zoals de Watermaat schappij en Openbare Werken (riolering en drainage) bezitten echter matige tot geen kartering. Geen van de openbare nutsbedrijven hadden in 1988 digitale kartering tot hun beschikking. De vervaardiging van het digitale infrastructuur bestand vond plaats in twee fasen. Eerst werden de bestaande kaarten gescand en gedigitaliseerd waarbij de lokatie van puntobjec- ten zoals putten in de grootschalige basiskaart werden gebruikt voor het plaatsen van de ondergrondse infrastructuur. In de tweede fase controleerden meetploegen de lokatie van de ondergrondse infrastructuur door alle putten te openen en de diepte naar buizen en riolering te meten. Met radiodetectie werd de lokatie van de infrastructuur tussen putten Geodesie wereldwijd 168

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 190