gemeten en op belangrijke plaatsen werden straten geopend zodat de ondergrondse infrastructuur zichtbaar werd en direct kon worden gemeten. Met deze methoden werden nog steeds werkzame (zeventiende eeuwse!) houten riolering gevonden. Een interessant feit, aangezien deze niet bekend waren bij Openbare Werken. Op deze manier is nu een nauwkeurig en betrouwbaar bestand verkregen van ondergronds Boston. Een attribuutbestand is gebouwd die gedetailleerde informatie bijhoudt van de onder grondse infrastructuur. De structuur van dit bestand is gebaseerd op knooppunten en lijnen die ieder een unieke identificatie hebben die correspondeert met het ruimtelijke bestand. Het attribuut bestand is opgeslagen in Oracle en geïntegreerd met de ruimtelijke bestanden in GDS. Database Structuur De structuur van de grootschalige basiskaart is gebaseerd op drie classificaties: (1) objectnaam classificatie, (2) grafische presentatie classificatie, en (3) bron classificatie. Objectnaam Classificatie De objectnaam classificatie bestaat uit een hoofdclassificatie en drie subclassificaties die het object in detail beschrijven. In het volgende zijn de acht hoofdclassificaties voor de object naamgeving die in gebruik zijn voor de basiskaart: 1. Lot features (gebouwen, hekken, muren) 2. Road features (straten, parkeermeters, verkeerslichten, vangrails, bruggen, tunnels) 3. Utilities (bovengrondse nutswerken zoals putten) 4. Vegetation (bomen, struiken, parken) 5. Railroad (spoorwegen, metro) 6. Topography (hoogtelijnen) 7. Control (geodetisch netwerk en coördinaten grid) 8. Hydrography (oevers, pieren) Het ondergrondse infrastructuur bestand volgt de zelfde structuur als de grootschalige basiskaart. Er zijn vier hoofdclassificaties voor de object naamgeving: 1. Gravity (afvoer/zwaartekracht gedreven infrastructuur zoals riolering, drainage) 2. Pressure (verzorgende/onderdruk staande infrastructuur zoals water en gas) 3. Electrical (elektrische leidingen, ondergrondse transformers en ductbanken) 4. Signal (telecommunicatie leidingen, telefoon, kabel tv) De subclassificaties geven het type infrastructuur aan en verdere detail met betrekking tot de lijn of node. Grafische Presentatie Classificatie De classificatie voor grafische presentatie geeft aan of het object deel uit maakt van een tekst, punt, lijn of oppervlak element. Deze classificatie speelt een rol voor het vervaardi gen van kleinschalige kaarten met leesbare tekst en symbolen. De GIS-toepassingen gebruiken deze classificatie voor sneller display en analyse van gesloten oppervlakten. Vooral voor de GIS-toepassingen die het kadastrale bestand gebruiken zijn deze classifica ties nodig. Dit kadastrale bestand bestaat uit alle percelen van Boston en was verkregen Geodesie in het buitenland 169

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 191