van de onroerend goeddienst van Boston. Dit bestand is zodanig gestructureerd zodat elk perceel een gesloten oppervlak vormt met een unieke identificatie die correspondeert met een record in een Oracle database. Bron Classificatie De bron classificatie geeft de herkomst van de data met een datum. Met name voor de bepaling van nauwkeurigheid van de gegevens en het bij houdingsproces wordt deze laatste classificatie gebruikt. De bron classificatie is belangrijk voor het kadastrale bestand voor massaal en periodiek bijhouden van ontroerend goed transacties. De basiskaart maakt gebruik van deze classificatie door het bestand bij te houden op basis van de originele file eenheden waarbij verschillende CAD-operators tegelijkertijd het bestand kunnen updaten. Digitale Fotogrammetrie De laatste jaren hebben twee ontwikkelingen in de fotogrammetrie plaatsgevonden die voor dit project zijn gebruikt. Deze technologieën zijn softcopy fotogrammetrie en digitale orthofoto's. De softcopy fotogrammetrie wordt met name gebruikt voor het bijhouden van de digitale basiskaart waarbij nieuwe luchtfoto's worden vergeleken met bestaande. Het voordeel van deze technologie is dat het project dit zelf kan uitvoeren zonder gebruik te hoeven maken van fotogrammetrische bedrijven. Het project gebruikt een Digital Video Plotter (DVP) op een PC workstation. Deze technologie vergt een geringe investering vergeleken met de traditionele gebruikte fotogrammetrische instrumenten. De totale investering in software, hardware en scanner bedroeg ongeveer $40.000. Deze technologie werkt goed voor kleinere bijhoudingsprojecten. De diapositieven worden gescand met 600 dpi en opgezet voor fotogrammetrische data collectie. De bestaande drie-dimensionale grootschalige basiskaart wordt geïmporteerd en over het stereo model in DVP gelegd. De fotogrammetrist kan duidelijk zien welke gebieden moeten worden opnieuw gemeten en maakt dan de veranderingen direct in de originele vectorfile. Na de vereiste kwaliteitscontrole wordt de file ingevoerd in het ruimtelijk bestand in GDS. Digitale orthofoto's worden veel gebruikt binnen de Verenigde Staten in niet-stedelijk gebieden, vaak met een schaal van 1:5000. Het Central Artery/Tunnel Project is geïnte resseerd in het toepassen van deze techniek voor een stedelijk gebied. Het voordeel van de digitale orthofoto is dat een fotografische afbeelding kan worden gecombineerd met een vectorfile. Vooral de gebruikers van GXS-toepassingen zijn geïnteresseerd in de raster display. Tegelijkertijd is ook een digitaal terrein model verkrijgbaar hetgeen gebruikt kan worden voor visualisatie en video animatie. Momenteel is dit in testfase en waarschijnlijk worden digitale orthofoto's aan het einde van het jaar in produktie gebracht. Geodesie wereldwijd 170

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 192