GUATAMALA CITY HEFT BELASTING OP ONROERENDE ZAKEN ir, J.FSmeets Inleiding Wereldwijd ligt er een enorme markt voor de uitvoering van kadasterprojecten en onroerende-zaakbelastingprojecten. Het is min of meer het traditionele werkterrein van de geodeet, waarbij alle disciplines uit de geodesie aan bod komen. Kenmerkend voor deze projecten is dat deze een direct gevolg zijn van een strategisch geformuleerde doelstelling op het niveau van de rijksoverheid of de lokale overheid. De strategisch geformuleerde doelstellingen kunnen uiteenlopend van aard zijn: - privatisering en stimulering van een vrije markteconomie; - herverdeling van braakliggende landbouwgronden ten gevolge van grootgrondbezit; - bevorderen van rechtszekerheid teneinde buitenlandse investeerders aan te trekken; - decentralisatie van taken en bevoegdheden naar lokale overheden. Bij dit soort projecten komen alle disciplines uit de geodesie aan bod: wetgeving, kaartvervaardiging, informatisering en automatisering, vereffeningsproblemen, waardebe paling van onroerende zaken. De lustrumboekcommissie vroeg naast de beschrijving van een interessant buitenlands project tevens de verschillen aan te geven met de geodesie in Nederland. Waar het gaat om de geodesie als vakgebied zijn er eigenlijk weinig verschillen te bespeuren. Kennis en kunde van het geodetisch vakgebied zou ik gelijkwaardig willen noemen, zo ook de bekendheid met de nieuwste technologieën. Waar het vaak aan ontbreekt is voldoende ervaring met en kennis van de management aspecten die verbonden zijn aan de uitvoering van dergelijke vaak omvangrijke projecten. En daarmee is tevens de belangrijkste reden aangegeven waarom het nederlandse bedrijfsleven vaak in samenwerking met het nederlandse Kadaster op dit terrein actief is in het buitenland. Met name op management gebied kunnen wij een duidelijke toegevoeg de waarde leveren. Een voorbeeld van een dergelijk project is de haalbaarheidsstudie die KLM AEROCAR- TO en het nederlandse Kadaster in opdracht van de Wereldbank, in 1993, hebben uitgevoerd ten behoeve van de opzet van een systeem voor belasting op onroerende zaken ten behoeve van Guatemala-City. Geodesie in het buitenland 177

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 199