Probleemstelling De directe aanleiding voor deze haalbaarheidsstudie was de op handen zijnde nationale wetswijziging met betrekking tot heffing en inning van onroerende-zaakbelasting. De veranderingen in de nationale wetgeving zijn tweeledig: - de uitvoering van de belastingheffing wordt gedecentraliseerd en overgeheveld van het Ministerie van Financiën naar de gemeenten; - het systeem waarop de heffingsgrondslag is gebaseerd wordt gewijzigd. Deze wetswijziging plaatst de gemeenten niet alleen voor een nieuwe taak, maar brengt hen ook in een positie waarin zij nog directer afhankelijk worden van de inkomsten uit deze zelf te heffen onroerende-zaakbelasting. De uitkeringen van rijkswege aan gemeenten worden per datum van invoering nagenoeg stopgezet. Men heeft dus haast om een betrouwbaar en efficiënt werkend systeem op te zetten voor heffing en inning. De opzet van een dergelijk systeem heeft een doorlooptijd van een aantal jaren. De uit te werken methodiek voor de opzet van een dergelijk systeem zal dan ook getoetst worden aan met name de hoogte van de in de opstartfase jaarlijks te verwachten inkomsten. Guatemala-City wordt enerzijds financieel sterk afhankelijk van deze ozb-heffing, maar is zich anderzijds ook terdege bewust van het feit dat zij door het opzetten van een adequate heffing, gebaseerd op een gewijzigde heffingsgrondslag, haar jaarlijkse inkomsten kan vergroten in vergelijking met de hoogte van de jaarlijkse uitkering van het Ministerie van Financiën. De belastingheffing door het Ministerie van Financiën was verre van optimaal ten gevolge van een gebrekkige kwaliteit van de noodzakelijke basis-vastgoed-gegevens, waardoor de daadwerkelijke inkomstenstroom een fractie van het te innen totaalbedrag was. Guatemala-City heeft een hogere bron van inkomsten hard nodig om alle econo mische en sociale problemen het hoofd te bieden. In de gemeente bestaat een kadastrale organisatie die tot taak heeft het beheren van een vastgoedgegevensbestand, het best te vergelijken met de bij nederlandse gemeenten gevoerde woning-cartotheek. Deze gegevens zijn in principe bruikbaar, zijn echter niet gebiedsdekkend voorhanden en hebben geen homogene kwaliteit. Opbouw, uitbreiding en verbetering van de kwaliteit van deze informatiebronnen is dan ook strikt noodzakelijk. Daarnaast moet ook het gemeentelijke apparaat als organisatie ingericht worden qua mensen en middelen om deze nieuwe taak aan te kunnen. Dit is een van de meest kritische succesfactoren; vaak moet geïnvesteerd worden in kennis, middelen, motivatie en beloning van personeel. Een alternatieve aanpak die gevolgd kan worden is de ozb-heffing in concessie uit te geven aan een consortium van bedrijven en banken, die bereid zijn te investeren, de heffing en inning te regelen en de gemeente een jaarlijkse afdracht te garanderen, een methodiek die in Zuid-Amerika met succes wordt toegepast. Een belangrijk onderdeel van een ozb-project is het zodanig inrichten van de wetgeving dat inning binnen een redelijke termijn realistisch is. Geodesie wereldwijd 178

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 200