Bestaande ozb-heffing door het Ministerie van Financiën Door de aanstaande wetswijziging komt er een verandering in de situatie waarbij het Ministerie van Financiën verantwoordelijk is voor de heffing en de inning van de ozb. De dienst Direccion General de Catastro y Avaluo de Bienes Inmuebles (DICABI) van het Ministerie draagt zorg voor heffing, inning en verdeling van de binnenkomende middelen over de gemeenten. De heffing op onroerende zaken vindt plaats op basis van "Autovaluacion", dat betekent dat de belastingbetaler zelf de waarde van zijn onroerende zaak opgeeft aan het Ministerie dat als uitvoerend orgaan fungeert. Het zal duidelijk zijn dat dit systeem niet werkt, geplaatst binnen de politieke en sociale verhouding. Met als gevolg dat de jaarlijkse inkomsten te laag zijn. Hierdoor zijn ook de gegevensbestanden die voor de heffing en inning worden gebruikt verre van betrouwbaar. Daarnaast hebben deze bestanden nog een extra handicap. De bestanden zijn niet territoriaal ingedeeld of te bevragen. De bestanden zijn ingericht op naam van de belastingplichtige. Dus een vraag als: geef alle objected binnen de gemeente Guatemala City die voor heffing en inning in aanmerking komen, kan niet beantwoord worden, omdat het adres van de belastingplichtige de enige territoriale component is. Bij deze selectie worden bijvoorbeeld van een bedrijf, geregistreerd bij de Kamer van Koop handel in Miami USA met eigendommen in Guatemala City, de betreffende objecten niet gevonden, alsook de objecten in Guatemala City van een iemand woonachtig in Antigua, een plaatsje dicht bij de stad. Dat heeft direct tot gevolg dat de verdeling door DICABI van de jaarlijkse belastingop brengst over de gemeenten, door het totaliseren van alle objecten gelegen binnen die gemeente, niet goed kan gebeuren. Men zal zich vaak afvragen hoe het in hemelsnaam mogelijk is een systeem zo op te zetten. Vaak gaat daar een hele historie aan vooraf, waarbij de politieke verhoudingen een hele belangrijke rol spelen. Het systeem zou wel werken in een situatie waarbij bestuur en macht bij de centrale overheid ligt. De onevenredige verdeling van de belastingopbrengsten door DICABI over de gemeenten heeft er toe geleid dat bij wetswijziging van 1988 het Ministerie op een handige wijze het probleem bij de gemeenten heeft neergelegd, door bij wet vast te stellen dat gemeenten i.p.v. het Ministerie belast worden met de uitvoering van de "Autovaluacion". Gemeenten trapten daar uiteraard niet in en dat is aanleiding geweest voor de wetswijziging, op initiatief van de gemeenten, die recentelijk door het parlement is goedgekeurd en op welke wetswijziging dit haalbaarheidsonderzoek is gebaseerd. Alleen al de periode tussen de twee wetswijzigingen 1988 - 1994 geeft aan dat dit vaak politieke beslissingen zijn, genomen afhankelijk van de politieke verhoudingen van dat moment, nadat er het nodige lobby-werk is gedaan. Geodesie wereldwijd 180

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 202