Het is aardig om het jaarlijkse bedrag aan ozb-heffing af te zetten tegen het gemiddelde maandinkomen (bron: VIVA GUATEMALA: Business and Lifestyle, 1992). Wages and salaries per month in USD De conclusie ligt dan ook voor de hand dat de nieuwe wet burgers zal confronteren met een forse verhoging van de onroerende-zaakbelasting en wanneer we dit bedrag afzetten tegen het gemiddelde maandinkomen is dit zondermeer een forse belasting in absolute zin. Het is dan ook de vraag of burgers, eenmaal geconfronteerd met de gevolgen van deze wetswijziging, dit zullen slikken en hoe de politiek hier uiteindelijk op zal reageren. Voorheen betaalde men heel weinig of vaak helemaal niet. De belangrijkste weerstand is waarschijnlijk niet te verwachten van de gewone burger, maar met name van de kapitaal krachtigste inwoners en industriëlen met veel grondbezit en vaak veel politieke invloed. Sommige hotels bijvoorbeeld zouden door introductie van de wet ongeveer 35.000 USD aan ozb gaan betalen. En daarmee introduceren we het element van de sociale en politieke haalbaarheid. De invoering van de nieuwe wet zou voor Guatemala-City betekenen een jaarlijkse bron van inkomsten van 30 miljoen USD. Voorheen kreeg men door verrekening van het Ministerie van Financiën, dienst DICABI, jaarlijks een bedrag van 1.5 miljoen USD. De haalbaarheidsstudie Bij de haalbaarheidsstudie zijn een aantal zaken nader onderzocht. Er is onderzoek gedaan naar de bestaande gegevensbronnen en de daaraan gerelateerde organisaties, waaronder het gemeente Kadaster, het Registro Publico de la Propiedad en het Instituto Geografico Militar. Aangegeven is hoe vanuit de bestaande situatie gekomen kan worden tot de opbouw, de inrichting en het beheer van een heffing en inning op onroerende zaken op het gebied van techniek, organisatie, financiën en wetgeving. Het gemeente Kadaster is een afdeling met 60 medewerkers. De afdeling is min of meer verantwoordelijk voor het beheer van de vastgoedgegevens van Guatemala City. De systematische aanpak voor de opbouw, inrichting en het beheer van deze gegevensverza melingen is echter nooit voltooid. Guatemala City heeft naar schatting 300.000 objec ten/percelen. In de database van het kadaster zijn er 160.000 opgenomen. Van dat laatste aantal is ongeveer 40% geverifieerd, hetgeen betekent dat de gegevens min of meer betrouwbaar zijn. De gemeentelijke kadastrale registratie bestaat uit kadastrale perceels- Unskilled Seamstress Machinist Mechanic Foreman Accountant 74 83 161 208 364 376 710 993 Plant engineer Mid-level manager Geodesie wereldwijd 182

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 204