grenzen aangegeven op een analoge topografische ondergrond en administratieve gegevens zoals gegevens over de bebouwing, de eigenaar/bewoner, etc. Als unieke identificatie heeft men een perceelnummer geïntroduceerd. De gegevens van het gemeente Kadaster hebben geen privaatrechtelijke betekenis en er is ook geen relatie met de gegevens van het Registro Publico. De bijhouding van het systeem wordt gedaan door het verzamelen van informatie uit verschillende bronnen. Met betrekking tot wijzigingen in de eigendomssitu atie worden het Registro Publico en de notarios geraadpleegd. Er zijn pogingen gedaan het gemeente Kadaster met behulp van een GIS-systeem te automatiseren. Deze pogingen zijn mislukt en hebben nooit verder gereikt dan tot de daadwerkelijke aanschaf van 5 werkstations en 2 digitizer tafels in 1990. Het systeem is nooit gebruikt. Het was onder andere onmogelijk om de opgeleide automatiserings-medewerkers voor de gemeentelijke organisatie te behouden. Daarnaast was er na de aanschaf geen geld meer voor het sluiten van een onderhoudscontract voor hardware en software. De stekkers werden dan ook al snel weer uit de stopkontakten gehaald. Het Registro Publico de la Propiedad is de overheidsorganisatie die de openbare registers beheert, waarin de rechtsfeiten met betrekking tot onroerende zaken worden gepubliceerd en bewaard. De situatie van het Registro de Propiedad is sterk verouderd. De gegevens worden nog volledig handmatig verwerkt, zelfs tekstverwerking is nog niet ingevoerd. Kenmerkend is tevens dat de objectbeschrijving in de stukken die aan het Registro worden aangeboden een beschrijvende is. Voor de duidelijkheid is er dus geen sprake van een juridisch kadaster. De kadastrale kaart bestaat niet. De invoering van een juridisch Kadaster maakt een nieuwe wet noodzakelijk. Het Instituto Geografico Militar is min of meer de Topografische Dienst van Guatema la. Deze dienst houdt zich bezig met kaartvervaardiging in de traditionele kleine schalen en vervaardigd daarnaast in opdracht van Guatemala City een kaart in de schaal 1:2.000 van de stad. De kaartvervaardiging vindt nog steeds analoog plaats, met behulp van onder andere fotogrammetrische instrumenten die een planograaf aansturen. Met deze planograaf worden de punten geprikt, waarna vervolgens met potlood de belijning wordt ingeschetst, deze wordt daarna dan in inkt gezet. De conclusies van het haalbaarheidsonderzoek waren evident. De technische haalbaarheid kon worden aangetoond en tevens werd aangetoond dat de kosten gemoeid met de opzet en inrichting van gegevensverzamelingen, systemen en organisatie ruimschoots opwegen tegen de baten. Kritische succesfactoren zijn: - een sociaal en politiek stabiele situatie; - goed management van het ozb-invoerings-traject; - afdoende wetgeving ter ondersteuning van een snelle inning van de uitstaande aansla gen; - een stabiele gemeentelijke organisatie d.w.z. geen groot verloop onder het personeel t.g.v. beloningsproblematiek. Geodesie in het buitenland 183

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 205