Startfase Het allereerste begin van Cartoranje leverde een zeer boeiende periode op. Direct na de ondertekening van de overeenkomsten en het storten van het aandelenkapitaal werden de meest noodzakelijke investeringen gedaan. Deze omvatten onder meer een plotter, digitiser, bedrijfswagens, telefaxapparatuur, enkele PC's en tekstverwerkers met laserprin ter. Eén van de doelstellingen van de Hongaarse moeder op korte termijn was immers om te kunnen voorzien in de benodigde investeringen voor de te privatiseren afdelingen. Het opzetten van de financiële administratie, met daarin inbegrepen de salarisadministra tie, was een opgave op zich. Vooraf is besloten geen gebruik te maken van de diensten van de Hongaarse moeder. Bij dit besluit speelde de uitdrukkelijke wens om een financi ële projectenadministratie te kunnen voeren een rol; Cartographia kon hier niet in voorzien. Gezocht werd dus naar een geautomatiseerd boekhoudpakket, waarmee de door de grootaandeelhouder 'Oranjewoud' gewenste bedrijfsinformatie eenvoudig kon worden geproduceerd. Dit werd gevonden in de Hongaarse versie van het Grote Beer-pakket uit Delft, de Ursa Mayor. Bij het opstarten van de geautomatiseerde financiële boekhouding heeft Cartoranje hulp ontvangen van de moedermaatschappij 'Oranjewoud'. Eind november 1992 werd de minimaal gewenste stand bereikt, waarna de benodigde maandelijkse financiële bedrijfsin formatie zelfstandig kon worden geleverd. Een ander probleem was het zoeken naar een geschikt accountantskantoor om in de gewenste onafhankelijke financiële en fiscale controle te kunnen voorzien. Aanvankelijk leek dit een eenvoudige zaak: 's werelds zes grootste internationale accountants, ook die van 'Oranjewoud', hebben een vestiging in de Hongaarse hoofdstad. Hun prijsniveau ligt echter ietwat hoger dan in West-Europa: voor de controle van de jaarrekening vragen de geraadpleegde maatschappijen een bedrag tussen 1,5-2,5% van de omzet. Uiteindelijk heeft men een accountant buiten deze groep gevonden. Op 24 november 1992 vormde een bezoek aan Cartoranje van een Nederlandse delegatie onder leiding van de toenmalige staatssecretaris van het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, de heer J.D. Gabor, de afsluiting van de startfase. De heer Gabor voorspelde een goede toekomst voor Cartoranje, gewaarborgd door de combinatie van Hollandse nuchterheid en zakelijkheid met Hongaarse vakbekwaamheid en toewijding. Cartoranje nu Begin 1995 tekent zich inmiddels een duidelijk beeld af van de gezamenlijke onderneming in termen van personeel, middelen en activiteiten. Cartoranje kan terugzien op het startjaar 1992 en twee volle boekjaren, 1993 en 1994. Het bedrijf is gegroeid in omzet en heeft de genoemde jaren met positieve resultaten afgesloten. De investeringen in de produktiemiddelen zijn voortgezet, zodat Cartoranje de concurren tie goed aan kan. In het eerste kwartaal van 1995 beschikt Cartoranje over een perso neelsbestand van circa 90 personen, een bekwame staf, medewerkers op universitair-, Geodesie wereldwijd 188

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 210