Fig.3. zich voor bij vele gemeenten, nutsbedrijven van allerlei disciplines (gas, water, riolering, elektra, telefoon, centrale verwarming), industriële bedrijven en staatsaannemings- maatschappijen. Alle drie voormalige staatslandmeetkundige bedrijven zijn omgevormd naar een besloten vennootschap of naamloze vennootschap, waarvan de aandelen al of niet volledig in handen van de staat zijn. Enkele onderdelen hebben zichzelf uitgekocht door management buy out. Cartographia is onder deze drie de enige, die de landmeetkundige activiteiten volledig heeft afgestoten door te privatiseren in samenwerking met branche-eigen partners, waaronder 'Oranjewoud'. De overige twee, PGTV en BGTV, zijn nog steeds op de landmeetkundige markt aanwezig. Cartoranje behoort met deze twee geprivatiseerde bedrijven tot de grootste particuliere landmeetkundige organisatie van Hongarije. De concurrentie op de markt bestaat verder uit een twintigtal kleinere, lokaal of regionaal werkende ondernemingen. Deze kleinere landmeetkundige bedrijven zijn meestal door verzelfstandiging ontstaan, vaak met overname van de klantenkring. Vooral bij opdrachten van kleinere omvang ondervindt Cartoranje concurrentie van deze marktpartijen. Naast deze in het algemeen goed geëquipeerde bedrijven opereren de free-lance landme ters nog als concurrenten. Meestal gaat het om medewerkers van staatsdiensten en onderwijsinstellingen die deze bedrijfjes part-time runnen. Bovendien zijn er nog de ondernemingen die zijn gesticht door lokale overheden, door het samengaan van plaatselij ke ondernemingen of door provinciale overheden. Deze laatste categorie concurrenten is vooral gericht op activiteiten in de ruimtelijke informatica waar een ontwikkelingspro gramma voor loopt in Hongarije. Geodesie wereldwijd 190

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 212