Opdrachtverlening De opdrachtverlening verloopt op verschillende wijzen: door middel van enkelvoudige uitnodiging, via raamcontracten, door gesloten aanbesteding op uitnodiging of door openbare aanbesteding. Het komt nog wel eens voor, dat de opdracht zelfs bij aanbeste ding op uitnodiging niet aan de laagste aanbieder wordt verleend. Tientallen procenten hogere prijzen dan van de laagste aanbieder worden geaccepteerd. Ook wordt wel eens door de opdrachtgever minder zorgvuldig met de afgegeven prijzen omgegaan. In tijden van massale overgang naar de markteconomie verbazen vele Hongaren zich hier niet erg over, verwijzend naar de corruptieschandalen in landen als Italië, België en Frankrijk. In veel gevallen is er sprake van zeer zware concurrentie, waarbij de opdrachtgever alleen maar op de prijs let. In de afgelopen 2 tot 3 jaar is hier echter een wijziging in waar te nemen. Na eerdere ervaringen beginnen sommige opdrachtgevers in te zien dat de kwaliteit, betrouwbaarheid en continuïteit van de onderneming waarmee zij zaken doen van essentieel belang zijn. Ze zijn thans meer bereid deze elementen in reële mate te honoreren. Deze tendens geeft vertrouwen in de goede ontwikkeling van de opdrachtver lening in de toekomst. De omschakeling naar de markteconomie en de ontwikkeling van de daarbij behorende gedragsregels en patronen hebben tijd nodig, ook in Hongarije. Cartoranje bezit een goede positie op de markt, zowel door haar kwalitatieve als door haar kwantitatieve capaciteiten. De kracht van het bedrijf ligt evenzeer in de sfeer van de human resources als in de beschikbaarheid van het benodigde instrumentarium en arbeidsmiddelen. Geodesie in het buitenland Fig.4. 191

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 213