RECTOR MAGNIFICUS prof.ir. K.F. Wakker Een lustrum van een studievereniging is een belangrijke gebeurtenis. Dat is het zeker wanneer het, zoals dit jaar bij het Landmeetkundig Gezelschap Snellius, een elfde lustrum betreft. Een studievereniging die al zo oud is mag zelfbewust naar buiten treden; zij heeft haar bestaanstecht bewezen en zij heeft in de loop der jaren een vaste plaats binnen de opleiding verworven Het is algemeen bekend dat het Landmeetkundig Gezelschap Snellius sinds lange tijd op enthousiaste, volhoudende en uitnemende wijze de belangen van de studenten van de faculteit der Geodesie verdedigt. Zo'n vereniging heeft iets te vertellen en dat is een Lustrumboek waard. Als zo'n lustrumboek dan ook nog de titel "Geodesie Wereldwijd" draagt, dan weten we zeker dat het een buitengewoon belangwekkend boek zal zijn. De titel van het boek doet bewust denken aan het verrijkende en verreikende, de ontwikkeling van het vakgebied en de buitenlandse ervaringen van de afgestudeerden. Geodesie is een vakgebied dat veel meer omvat dan het opmeten van percelen grond en het in kaart brengen van stukjes Nederland. Helaas is dat echter buiten de faculteit bij degene die maar weinig met het vakgebied te maken hebben veel te weinig bekend. Als Rector, die toevallig ook nog, vanuit zijn vorige functie, goede contacten met onderzoe kers van de faculteit der Geodesie heeft, weet je dat de geodesie een breed, boeiend en zeer belangrijk vakgebied is, dat zich richt op het meten en in kaart brengen van de aarde. Dat gebeurt op velerlei manieren: op de klassieke manier vanaf de grond, maar tegenwoordig ook vanuit de lucht en zelfs vanuit de ruimte. De geodesie geeft ons dus een wijde blik op de wereld in de ruimste zin van het woord. Maar ze houdt zich ook bezig met abstractere onderweipen, zoals het grawitatieveld, de bewegende aardkorst, de geoïde, etc. Dat zijn onderwerpen die in de fysische geodesie, maar ook in de geofysica en andere wetenschappen, een zeer belangrijke rol spelen. Velen eten niet dat deze onderwerpen ook binnen de opleiding aan de orde komen. En, onbekend maakt onbe mind, zo wordt er gezegd. Ten tijde van de viering van een lustrum kan deze onbekend heid teniet worden gedaan en kan het totale vakgebied op studentikoze maar ook op heel serieuze wijze onder de aandacht van iedereen worden gebracht. Daartoe bestaan vele mogelijkheden, zoals het uitgeven van een lustrumboek en het organiseren van verschillende activiteiten. Het lustrumboek dat voor u ligt ziet er verzorgd en interessant uit. In het boek is een duidelijke indeling gemaakt in vier delen: ten eerste, een technisch gedeelte, waarin de laatste ontwikkelingen binnen het vakgebied worden beschreven; ten tweede, het deel buitenland, waarin ervaringen van afgestudeerde geodeten in andere landen worden gepresenteerd; ten derde, een deel over stages, waarin studenten vertellen hoe hun stage in het buitenland verlopen is, en, als laatste, een deel over het Landmeetkundig Gezelschap Snellius zelf, waarin de activiteiten van de laatste Voorwoord xix

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 21