GIS VOOR RUIMTELIJKE ORDENING IN INDONESIË ir. E. van der Zee Inleiding "O, snelle Snellius, groot geodeet, Gij die ons allen hier weet in Uw roemruchte sporen...", galmt het in de vroege ochtend door het huis. Radio Nederland Wereldomroep houdt het Snellius-lied in ere en speelt het ter inleiding van iedere uitzending. Zo word je er iedere dag weer aan herinnerd dat je geodeet bent, ook wereldwijd. De interesse om wereldwijd te gaan was er in feite al toen ik de beslissing nam om geodesie te gaan studeren. En door toedoen van Prof. Ligterink en Prof. Visser (ITC) werd deze wens onmiddellijk na mijn afstuderen verwezenlijkt middels een uitzending naar Indonesië (1976) om te assisteren bij het opzetten van een karteringsafdeling voor het Ministerie van Publieke Werken. Na omzwervingen in andere delen van de wereld ben ik sinds 1992 weer terug in Indonesië voor een ander project: Second Land Resource Evaluation and Planning project - LREP-II. Dit project beoogt om de betrokken over heidsinstellingen te versterken opdat een geïntegreerd systeem wordt opgezet, dat moet leiden tot verbetering van de ruimtelijke ordening op provinciaal en lokaal niveau. Indonesië De Indonesische Archipel strekt zich uit over een gebied van ruim 6.000 km west-oost en bijna 2.000 km noord-zuid. Het grondgebied bestrijkt 190 miljoen ha1, waarvan 44 miljoen ha in cultuur is gebracht en 138 miljoen ha bestaat uit oerwoud of bos. Het resterende gedeelte bestaat uit woeste grond en stedelijke gebieden. De Archipel telt 27 provincies, inclusief de gebieden rond de hoofdstad Jakarta en de stad Yogyakarta die een speciale status hebben. Het land heeft ongeveer 190 miljoen inwoners waarvan 95% Moslim is. Sinds 1968 is president Soeharto hoofd van de regering, een presidentiëel kabinet dat iedere vijf jaar na nationale verkiezingen wordt vernieuwd. Hij heeft een essentiële bijdrage geleverd aan de snelle ontwikkeling die het land heeft doorgemaakt, en nog steeds doormaakt. Indonesië behoort dan ook tot de booming landen in Azië. De economische groei in 1994 bedroeg 6,5%. Geodesie op BSc en MSc niveau wordt onderwezen aan de Technische Universiteit te Bandung (ITB). Deze Universiteit is oorspronkelijk een kopie van die in Delft en de opleiding stond op hetzelfde niveau. Verder wordt geodesie op BSc niveau onderwezen Geodesie in het buitenland 1 De oppervlakte van Nederland bedraagt ruim 4 miljoen ha 205

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 227