aan de Gadjahmada Universiteit in Yogyakarta en een viertal particuliere universiteiten. In totaal studeren er zo'n 1500 studenten geodesie waarvan er jaarlijks gemiddeld 150 afstuderen. Hoewel deze instituten vaak moeite hebben om de financiële middelen te vergaren om hun studenten op de hoogte te brengen van moderne technologieën, doen ze er alles aan om deze in hun pakket te verwerken. Technologieën als GPS en GIS zijn middelen die bij uitstek geschikt zijn om bij te dragen aan de verdere ontwikkeling van het land en ook om een aantal negatieve ontwikkelingen die hiermee gepaard gaan terug te dringen (b.v. voor management van houtconcessies). Afgestudeerde geodeten vinden hun werkkring bij overheidsinstellingen en in de particu liere sector. De overheidsinstelling verantwoordelijk voor de coördinatie van landmeet kundige en andere opnamen en karteringsactiviteiten is BAKOSURTANAL Coordinating Agency for Surveys and Mapping)', deze instelling produceert ook topografische kaartse- ries op schaal 1:25.000 en kleiner. BAKOSURTANAL is opgericht in 1969 en valt voor technische zaken onder de Minister voor Onderzoek en Technologie en voor administra tieve onder de Minister die het Secretariaat van de President beheert. Van oudsher is er al een aantal particuliere bedrijven dat zich bezighoudt met (fotogrammetrische) kartering. Deze, en ook bedrijven met andere geo-disciplines, gaan steeds meer over tot het gebruik van GIS. Voor de lange termijn heeft de regering van Indonesië als doelstellingen economische groei, gelijke verdeling van inkomen en verbetering van levensomstandigheden voor dat deel van de bevolking dat een minimaal bestaan leidt. Het huidige Vijf-jaren Ontwikke lingsplan benadrukt de ontwikkeling van de provincies buiten Java, met o.a. de nadruk op het verbeteren van de database t.b.v. ruimtelijke ordening als middel om op systematische en efficiënte wijze land resources2 verder te ontwikkelen, met inachtneming van het milieu. LREP-H In 1983 heeft de Indonesische regering financiële assistentie gevraagd van de Aziatische Ontwikkelingsbank (ADB) om projecten op te starten tot het realiseren van de plannen omtrent de institutionele versterking van een aantal overheidsinstellingen, die moet bijdragen aan de verbetering van de ruimtelijke ordening op provinciaal niveau. Hiertoe werd het (eerste) LREP project in het leven geroepen, dat tot doel had om een land resource database op te zetten en de planningscapaciteiten op provinciaal niveau te verbeteren in de acht provincies van Sumatra. Dit project had een budget van US$ 34,0 miljoen, waarvan US$ 23,4 miljoen in de vorm van een lening van de ADB en het resterende gedeelte door de Indonesische Overheid werd bijgedragen. Het project werd afgerond in 1990. Om de ontwikkeling van een land resource database, zoals opgezet in het kader van het eerste LREP project, voort te zetten en ook in de rest van Indonesië de planningscapaci- Geodesie wereldwijd 2 Land resources: niet minerale natuurlijke hulpbronnen. 206

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 228