Project-coördinatie Het hoofd van BAKOSURTANAL is tevens project directeur en het project management kantoor is gevestigd in BAKOSURTANAL. Maandelijks worden er coördinatievergaderin gen gehouden waar de vertegenwoordigers van de vier deelnemende instellingen de voortgang van het project bespreken, alsmede algemene technische en administratieve zaken. Verder speelt BAKOSURTANAL een coördinerende rol bij de uitvoering van het trainingsprogramma en de doorberekening van kosten voor geo-informatie produkten. Coördinatie van het GLRIS Het GLRIS (Geographic Land Resource Information System) bestaat uit een aantal onderdelen die niet noodzakelijk fysiek in één computer, noch in één gebouw zijn opgeslagen. De samenstellende delen van het GLRIS - netwerken, databases, catalogi voor geo-informatie, en gegevensbestand in het standaard uitwisselingsformaat (SEF) en de informatiestromen worden getoond in Fig. 2 en zullen hierna verder worden bespro ken. Fig.2. GLRIS componenten Binnen de vier centrale instituten zijn local area networks (LANs) geïnstalleerd voor de gegevenscommunicatie tussen workstations en PC's. Voor de uitwisseling van gegevens tussen instituten wordt nader onderzocht wat de mogelijkheden zijn van wide area networks (WANs). De drie meest voor de hand liggende opties zijn hier: telefoonlijnen, huurlijnen en satellietverbindingen. De verbindingen tussen telefooncentrales zijn over het algemeen goed, maar de lijn tussen de telefoonaansluiting en de centrale zijn minder betrouwbaar; telefoonkabels zijn vaak oud en centrales overbezet. Beginnend in de grote steden op Java wordt er druk gewerkt aan het leggen van nieuwe kabels en het bouwen van nieuwe centrales. Het gebruik van huurlijnen voor gegevenscommunicatie begint van de grond te komen, maar is nog lang niet in alle provinciale hoofdsteden operationeel. Verder heeft Indonesië haar eigen satelliet, Palapa, die wordt gebruikt voor communicatie en televisie. Satellietlijnen voor gegevenscommunicatie zijn echter nog erg kostbaar voor incidentele gegevenstransmissie. In aanmerking nemende dat geo-informatie niet extreem tijdgebonden is, worden de gegevens momenteel uitgewisseld via opto-magnetische disks die per post of koerier binnen één week op hun plaats van bestemming kunnen zijn. Geodesie in het buitenland GLRIS 211

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 233