Om geo-informatie beter toegankelijk te maken voor de gebruiker, is in het eerste LREP project een begin gemaakt met het ontwikkelen van een digitale catalogus die informatie verschaft over kaartmateriaal. Deze catalogus wordt in het kader van LREP-n verder uitgewerkt tot een systeem dat metadata kan bevatten over kaarten, satellietbeelden en geo-databases. Ook wordt er een grafische component aan toegevoegd voor het lokalise ren van het gebied waarover informatie gewenst is, middels een punt, lijn of oppervlak en het weergeven van de resultaten. Op langere termijn wordt ook nog gedacht aan metadata over andere informatie die lokatie gebonden is zoals rapporten, coördinaten enz. Dit alles samen te vatten als een geo-informatie catalogus. De catalogus heeft twee doelen, enerzijds welke geo-informatie bestaat voor een bepaald gebied en waar is deze verkrijgbaar en, anderzijds, hoe en waar is geo- informatie opgeslagen binnen een instantie (inventarisatie-systeem). In de toekomst zal het ook mogelijk moeten zijn om digitale geo-informatie in te zien waarover eerder via de catalogus informatie is ingewonnen. Voor instanties die informatie verkopen kan aan de catalogus ook nog een systeem worden gekoppeld dat verkopen en voorraad bijhoudt. Om eerdergenoemde electronische communicatieproblemen te voorkomen, zal de catalogus in eerste instantie op diskette of ander medium worden verspreid onder de bij LREP-II betrokken instanties op centraal en provinciaal niveau en een aantal overheidsinstellingen die veel met geo-informatie werken (o.a. Ministeries van Publieke Werken, Bosbouw en Transmigratie, Nationaal Bureau voor de Statistiek, Meteorologische en Geofysische Dienst, Nationaal Bureau voor Ontwikkelingsplanning). Op langere termijn zal de catalogus on-line toegankelijk zijn, waarbij hij kan worden geïntegreerd in andere electronische informatiesystemen, zowel nationaal als internationaal. Op nationaal niveau valt hierbij te denken aan IPTEKNET, het Netwerk voor Wetenschap en Technologie, dat sinds 1993 operationeel is en is opgezet om informatie te verschaffen omtrent technologie, economie, landbouw, industrie, onderwijs, enz. Voorafgaand aan het ontwikkelen van een een geo-informatie catalogus is gekeken naar bestaande systemen en naar (internationale) standaards die bestaan voor het catalogiseren van dit soort informatie. Hierop gebaseerd is een prototype ontwikkeld op PC, gebruik makend van het database management systeem dBase IV® voor de textuele component (attributen) en van Are/Info® voor de grafische component. Veel aandacht is besteed aan de invoer van gegevens. Het systeem is zo ontworpen dat de textuele component gescheiden kan worden gebruikt van de grafische. Het gecompileerde dBase programma is in principe op iedere PC installeerbaar. Voor het gebruik van de grafische component is vooralsnog Are/Info software een vereiste. De koppeling tussen de textuele en grafische component wordt tot stand gebracht middels een gemeenschappelijk veld in beide databases. Om de uitwisseling tussen verschillende geo-databases mogelijk te maken is een standaard uitwisselingsformaat (SEF) ontwikkeld door BAKOSURTANAL in samenwerking met het Nationaal Instituut voor Beoordeling en Toepassing van Technologie (BPPT). Dit formaat moet uiteindelijk leiden tot de nationale standaard. Het SEF is in ASCII formaat en wordt opgeslagen in een voor de gebruiker leesbaar en interpreteerbaar bestand. Het is geba seerd op een data dictionary waarin ieder gegevens-object wordt gedefinieerd middels thema, thema-code, objectnaam, object-code, object-type, en naam van de instantie Geodesie wereldwijd 212

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 234