BURGEMEESTER VAN DELFT dhr. H. V. van Walsum Het woord geodesie hoorde ik voor het eerst in verband met Schermerhorn. Deze eerste na-oorlogse minister-president was geodeet. Geodeet... dat klonk wel technisch. Nader onderzoek leverde op dat hij landmeters opleidde en dat hij zich na zijn werk begaf naar een bungalow, welke zich boven op een flat bevond. Aangezien dit feit mij meer boeide dan de vakinhoud heb ik nooit verder gevraagd. Pas later ontdekte ik dat ik slechts tot de lagere geodesie was doorgedrongen. Geodesie was een moeilijk vak. Na enige jaren als burgemeester in Delft ontdekte ik dat men bij een meisjes-student met redelijke mate van zekerheid kon opperen dat zij bouwkunde studeerde of anders industrieel ontwerpen. Net toen ik dat de eerste keer in een gesprek probeerde zei de betrokkene op mijn vraag of zij misschien bouwkunde studeerde: "Nee, geodesie." "Zij is erg knap" ,zei haar omgeving er verklarend bij. Ik wist weef wat meer: geodesie gold dus als een zware studie. Geodesie was het visitekaartje van de TU Delft, letterlijk en figuurlijk. Letterlijk, omdat bij de T.U. alle gebouwen op een kluitje staan; dan krijg je de IRI en Lucht- en ruimte vaart. Dan een lege ruimte, slechts hier en daar gelardeerd met een oefen-windmolen, en dan helemaal aan de grens, waar de universiteit indertijd dacht op te houden als ze de 30.000e student tot zich zou hebben genomen, het gebouw van geodesie. Dit had het voordeel dat dit gebouw ook kon dienen om automobilisten op de rijksweg 13, komende uit de richting Rotterdam het eerste nieuws mee te delen. "TU 150 jaar!" stond lange tijd in grote rode letters op de gevel. Ik verwacht binnenkort "SNELLIUS 55 JAAR!" op de gevel te zien prijken. Figuurlijk behoort geodesie ook tot de visitekaartjes van de TU. Op mijn vraag welke faculteiten een wereldnaam hebben, heb ik vaak verschillende antwoorden gekregen. Maar geodesie was er altijd bij. Het gaat bij de geodesie om de plaatsbepaling. En als ik de plaats van geodesie mag bepalen zeg ik, met Uw lustrumboek: Geodesie wereldwijd. En als U later uitgezwermd bent en U bevindt U elders op de aardbol, laten we veronderstellen op punten P, Q, en R en U wilt van daaruit het Snelliuspunt bepalen, dan ligt dat in Delft, al 55 jaar! En daarmee wens ik U geluk en onszelf. Delft is er trots op! Voorwoord xxi

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 23