functies, zonder dat er een vervanger is om technische taken op adequate wijze over te nemen. Hoewel soms maar nauwelijks voldoende om te voorzien in de minimum levensstandaard, valt om hiervoor genoemde redenen aan lage ambtenarensalarissen moeilijk te ontkomen. Het salarisniveau voor vergelijkbare functies in sommige branches van de particuliere sector (o.a. bankwezen, computerbureaus) ligt tot een factor 5 hoger. Dit resulteert soms in een negatief effect op de motivatie van personeel. De vier betrokken instanties behoren tot verschillende ministeries, die ieder hun eigen prioriteitsgebieden hebben. Dit leidt er o.a. toe dat de coördinatie tussen de instanties niet altijd optimaal verloopt, waardoor gegevens moeilijk toegankelijk zijn en er vertraging kan ontstaan in de uitwisseling ervan. Tenslotte is het te hopen dat het apparaat dat in het kader van dit project is opgezet, bijgehouden kan worden zowel wat betreft technologie als opleidingsniveau van betrokken personeel. Concluderend, het LREP-II project kan een waardevolle bijdrage leveren aan de prakti sche toepassing van GIS ten behoeve van de ruimelijke ordening van Indonesië. De technologische ontwikkelingen op dit gebied gaan echter snel. Verder maakt Indonesië op dit moment een snelle economische groei door o.a. t.g.v. een groot potentiëel aan arbeidskrachten, rijkdom aan natuurlijke hulpbronnen en ligging tussen andere snel groeiende economieën. Vanzelfsprekend gaat deze groei gepaard met een aantal potentiële probleemgebieden zoals bijvoorbeeld de grote bevolkingsdruk, opkomende milieuvervui ling en een groeiende middenklasse. Om deze ontwikkelingen in goede banen te leiden, ligt er een enorme uitdaging in het verschiet. Hierbij kan het gebruik van GIS technologie een belangrijke rol gaan spelen. Het is nu in de eerste plaats voor Indonesië zelf, maar ook aan landen waar deze technologie reeds in een verder gevorderd stadium van ontwikkeling verkeert, om in samenspraak met elkaar en op gelijke voet deze technologie verder te ontwikkelen om zodoende een positieve bijdrage te leveren aan de toekomst van dit unieke land! Referenties Geodesie wereldwijd Drummond, Jane E. en Erik van der Zee: Data quality and GIS, Presentation to Pertamina seminar "GIS for decision makers", Bandung 1994. 218

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 240