OVERWINTEREN IN DE ZOMER Annemarie van Gelder en Jonica Louws Er is gebleken dat, tijdens de verwoede discussies over het onderwijs in het najaar van 1994, onder de definitie van "de brede geodeet" verschillende interpretaties zijn te vinden. Wij, als schrijvers van dit stukje, vinden dat in het onderstaande stageverslag een duidelijk voorbeeld wordt gegeven van de geodesie in brede zin. Want wat heeft een geodeet in de twintigste eeuw nog te maken met een vluchtelingenkamp, wilde beesten en de (bijna) grootste watervallen ter wereld? Het hele avontuur ving aan op 6 juni 1994. Een vliegreis van maar liefs 17 uur bracht twee geodeten naar een land in het zuiden van Afrika: Botswana. Het vliegtuig landde in Gaborone, de hoofdstad van het land. Gaborone is een vrij moderne stad, de gebouwen zijn allemaal vrij nieuw en hebben een westerse aanblik. Tegen de stad aan zijn verschil lende krottenwijken te vinden, die de grote tegenstelling tussen arm en rijk weergeven, zoals die in het hele land te vinden zijn. Na de vele indrukken die de twee geodeten in een paar uur opgedaan hadden, zetten ze hun reis een paar dagen later voort naar Dukwe. Dit dorp ligt ongeveer 600 km ten noorden van Gaborone en 130 km van de stad Francistown, de bewoonde wereld. Dukwe is een plaats waar mensen uit heel Afrika wonen en waar verschillende volkeren samen een leven hebben ingericht. Een plek waar mensen veilig zijn, maar toch angst en onzekerheid voelen over de toekomst die hen te wachten staat. Dukwe is namelijk een vluchtelingenkamp, een kamp waar de geodeten 10 weken hebben gewoond, tussen de vluchtelingen. De opdracht die de twee geodeten uit moesten voeren was het opmeten van het vluchtelin genkamp, dit in kaart brengen en daarna met behulp van de topografische informatie en de meningen van het Botswana Council Refugees (BCR) plannen maken voor een herinrichting van het kamp. Het BCR is een overheidsorgaan dat zich bezig houdt met het besturen van het vluchtelingenkamp en die de bescherming van de vluchtelingen waar borgt. De kaart van het kamp, met schaal 1:1500, kwam tot stand op een zeer conventionele wijze. De afstanden werden gemeten met een meetband van 100 m lang en de kaart werd getekend met een potlood en een geodriehoek. Na deze kaart zijn er plannen gemaakt voor een herinrichting van het kamp. Eén van deze plannen was de renovatie van alle vluchtelingenhuisjes. Een vluchtelingenhuisje bestaat uit 2 kamers van 2 m lang en 2 m breed. In deze ruimtes leven totaal 8 mensen, dit betekent dus dat de mensen niet op bedden slapen, want die passen niet in die kleine ruimte, maar op de koude betonnen vloer. Ondanks dat er overdag in Botswana een heerlijke temperatuur heerst in de winter, kan het 's avonds behoorlijk vriezen. Stages over de grenzen 227

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 248