'PAINTING' IN CANADA Berry ter Horst De aantrekkelijke vrouw, die naast mij rokend in de kroeg stond, keek mij aan en vroeg: 'Are you waiting for somebody Nnno!', antwoordde ik ietwat stuntelig. Het was in een bar ergens in een buitenwijk van Montreal waar Monica verder informeerde naar de reden van mijn aanwezigheid. Bij het optillen van mijn pilsje van de tap vertelde ik haar dat ik vandaag de stad had bezichtigd en vooral het oude gedeelte van de stad erg indrukwekkend vond. Na enige tijd ontpopte achter The Observer een vriend van Monica die zich voorstelde als Harry Rex. 'Wil je wat drinken?', vroeg de man met een enigszins talmende stem. 'Graag!', zei ik. We gingen aan een leeg tafeltje zitten waar ik begon uit te leggen waarom ik hier in Canada was. Het kwam, denk ik hoogstwaarschijnlijk, door het enerverende landschap, aardige mensen en de grootsheid van Canada waardoor ik reeds op jonge leeftijd door dit land gefasci neerd was. Gelukkig kon ik in 1994 door mijn studie geodesie het nuttige met het aangename verenigen door middel van een stage. 'Ben je van plan hier in Montreal je stage te doen?' vroeg Harry Rex sceptisch. 'Nee, reeds in Delft, de plaats waar ik studeer, heb ik besloten om aan de Universiteit van New Brunswick een opdracht te vervullen.' Toen ik na enige tijd zei dat ik nog enkele dagen hier zou blijven voordat ik naar Fredericton N.B. zou gaan, trapte Monica haar peuk uit op de grond en pakte haar jas om mij nog zoveel mogelijk van deze stad te laten zien. Als galeislaaf liep ik met haar mee. Samen hebben we inderdaad zowel Montreal 'by day and by night' gezien. In geodetische opzicht was het zeker niet verkeerd om de trein te pakken naar New Brunswick. New Brunswick is een van de prachtige 'maritimes' provincies aan de oostkust van Canada. Dit gebied is voor velen onlosmakelijk verbonden met de beste kreeft, indrukwekkende getijden en vriendelijke mensen. Zelfs aan het begin van de ochtend bij het uitstappen uit de trein bij Fredericton Junction beving ik mij een gevoel van zeldzame rust en eenvoud. Een niet erg spraakzame buschauffeur bracht mij vervol gens naar het centrum van Fredericton waar ik de komende vier maanden zou verblijven. Gelukkig stond mijn begeleider Peng mij reeds op te wachten. Hij bracht mij naar Maggie Jean, een studentenhuis. Eenmaal daar aangekomen ontmoette ik al vrij snel veel verschillende mensen. Dit is ook een aspect waarom Canada een bijzondere aantrekkings kracht heeft op mij. Er zijn namelijk mensen uit verschillende landen met de daarbij behorende gewoonten en talen. De integratie tussen verscheidene mensen geeft iemand een iets bredere kijk op de engere dingen die er rondom ons heen gebeuren. Diezelfde dag stond ik reeds op de squashbaan om met een toernooitje mee te doen. De volgende dag begon het 'eigenlijke' werk. Ik zou zo'n drie a vier maanden gaan werken bij de faculteit 'geodesy and geomatics engeneering' aan de Universiteit van New Brunswick. Deze algemene universiteit geeft onderwijs in zowel talen, leraar schap als techniek. Enkele technische faculteiten zijn: civiele techniek, werktuigbouwkun- Stages over de grenzen 231

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 252