WO 1ST DIE DEUTSCHE PÜNKTLICHKEIT? Heidi Deijkers Mijn stage was geregeld via IAESTE (International Association for the Exchange of Students for Technical Experience). Na weinig informatie te hebben verkregen over de stage en alles wat daarbij hoort, stapte ik onwetend met een overvolle rugzak op de trein naar Stuttgart. Daar stond een student van IAESTE op mij te wachten om mij een beetje wegwijs te maken in de nieuwe stad. Aangezien ik in de Duitse vakantie annex tentamenperiode aankwam, kwam ik ongeveer in een leeg studentenhuis terecht. Dus de eerste weken was het vooral met andere buiten landse IAESTE-studenten omgaan. Vooral in de weekeinden was dat wandelen, picknic ken, barbecuen en feesten. Zo leerde je snel veel mensen kennen, waarmee je leuk de stad kon gaan verkennen en andere leuke toeristische dingen kon bezichtigen. Werken op een Landesamt Ik werkte bij het 'Landesamt für Flurneuordnung und Landentwickling' in Kornwestheim, een klein stadje ten noorden van Stuttgart. Het Landesamt houdt zich vooral bezig met het inwinnen (fotogrammetrie en landmeten) en verwerken (cartografie, Gis) van gegevens voor ondersteuning van de ruilverkaveling. De ruilverkaveling zelf wordt door de amter (dit zijn eigenlijk onderafdelingen van een Landesamt) gedaan, en niet door het Lande samt. De meeste mensen die er werken zijn boven de 40, en de jongere mensen zijn in opleiding in combinatie met werken. Ondanks dat het een overheidsinstelling was, werd er geen Hoch Deutsch gesproken, maar Schwabisch, dus dat zorgde voor enige taalpro blemen. (Schwabisch is een dialect wat in de deelstaat Baden-Württenberg gesproken wordt). Een stage wordt daar gezien als de mogelijkheid om het bedrijf te leren kennen en wat van de praktijk te weten komen. Het was in eerste instantie dan ook de bedoeling dat ik iedere twee weken op een andere afdeling zou zitten en daar kleine oefeningetjes zou doen, zoals tekst schrijven met een pen voor cartografie of stereobeelden uitwerken enz. Na kenbaar gemaakt te hebben dat ik dat toch niets vond, werden er opdrachten voor mij verzonnen, maar voordat ik daaraan beginnen kon was het alweer een week later. De eerste vijf weken heb ik bij de afdeling Fotogrammetrie gezeten. Mijn opdracht was een programma te schrijven, om data die afkomstig was uit een vereffeningsprogramma (Pat-B) zo om te zetten dat die ingelezen kon worden in een fotogrammetrisch Gis (Phocus), waarna deze dan grafisch zichtbaar gemaakt konden worden. Het programma werd geschreven in Fortran, en ik was de enige die kon programmeren, dus er was geen begeleiding. De eerste week ging het dan ook erg traag, totdat ik het programmeren weer Stages over de grenzen 235

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 256