Samenleven Duitse studenten Eigenlijk is dat hetzelfde als met Nederlandse studenten. Ze gaan redelijk laat naar bed en staan laat op. Ook bij tentamens leren hebben ze eerst andere dingen te doen zoals kamer op ruimen en even TV kijken. Ik had het geluk dat ik in een huis terecht gekomen ben, waar ze veel met elkaar optrokken. Ik heb veel met hen gesport en ben veel met hen uitgegaan. In de meeste gevallen leeft ieder voor zich, het samen eten kennen ze bijna niet, want iedereen eet 's middags in de mensa en 's avonds eten ze brood. Ze gaan wel meer naar cafés (gemiddeld drie keer per week en niet in het weekeinde), maar er zijn geen studentenverenigingen behalve "die Verbindung", die is te vergelijken met het Corps en is alleen toegankelijk voor jongens. De laatste weken heb ik erg veel cafés gezien, want de colleges waren toen begonnen (half oktober) en dus hadden ze tijd om mij veel dingen te laten zien. Opvallend is dat een rondje geven erg gek gevonden wordt, je moet toch echt wel iets te vieren hebben, anders ga je toch niet voor anderen betalen. De bediening gaat er ook vanzelfsprekend vanuit, dat er apart betaald wordt. Aan het begin van de collegeperiode zijn er erg veel feesten, waar je overal naar toe mag, als je maar iets te drinken of te eten meeneemt. Het zijn meer zitfeesten als in Nederland, maar zeker niet minder gezellig, en er wordt ook ontzettend veel bier gedronken. Bk heb me daar dan ook prima thuisgevoeld. Alles bij elkaar was het een hele leuke stage, vooral het leren kennen van veel leuke mensen. Ondanks dat Stuttgart relatief zo dichtbij is, zijn toch duidelijke verschillen merkbaar in het dagelijkse leven, zodat echt het idee bestond dat ik in het buitenland zat, hoewel ik niet veel gemerkt heb van 'die Deutsche Pünktlichkeit' Gezellig weekendje uit met IAESTE studenten Stages over de grenzen 237

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 258