MITA VniANNEKSIA TEELLA ON Olwijn Leeuwenburg en Pieter Toor Een benauwende walm kruipt onder de houten deur door en vult de ruimte waarin wij ons bevinden met een akelig onheilspellende atmosfeer. We proberen niet te denken aan het moment waarop wij door die deur naar binnen zullen moeten gaan en ons in het onbekende zullen begeven. Als makke schapen observeren en imiteren we het ritueel dat zich rondom ons afspeelt terwijl we langzaam maar zeker in de richting van de deur worden gedreven als slachtvee naar het abattoir. We proberen ons groot te houden temidden van onze beulen die in een lacherige stemming liters bier tot zich nemen, waarschijnlijk opdat ze zich goed zullen kunnen vermaken tijdens onze terecht stelling. In de periode 12 juni - 13 september 1993 bezochten wij het Finse Geodetische Instituut in Helsinki. Lees, zweet en huiver. ...Ook wij nemen in ruime hoeveelheden bier tot ons in de hoop dat een overdadige alcoholconsumptie ons zal helpen de ondraaglijke pijnen te doorstaan. Bovendien lijken we zo onverschilliger ten opzichte van ons onvermijdelijk (nood)lot. Dan zwaait de deur open en komt er beweging in de groep. Druipend van het water kijken we eerbiedig toe terwijl enkele overle venden door de deur naar buiten komen. Ze zien er niet eens zo gehavend uit. De eeuwenlange blootstelling van dit volk aan deze onmenselijke omstandighe den hebben er natuurlijk voor gezorgd dat door natuurlijke selectie alleen de sterksten konden overleven. We beseffen dat bij ons de evolutie al die tijd stil moet hebben gestaan. Geen geruststellende gedachte. Finland Wat heeft Finland wat Nederland niet heeft? Om daar achter te komen moet je je enige tijd in het gezelschap van Finnen begeven en rondkijken in het land. De geschiedenis van Finland blijkt een periode vol bewegingen te zijn. Zo'n 2000 tot 3000 jaar geleden trokken primitieve Fins-Hongaarse volksstammen vanuit Hongarije via Estland Finland binnen. De taal van deze drie landen is nog steeds sterk gerelateerd. Finland is lange tijd door de Zweden overheerst, Zweeds is dan ook de tweede taal, maar in 1809 nam Rusland de heerschappij over. Op 6 december 1917, tegelijk met de omwentelingen in Rusland, werd Finland onafhankelijk. Na een korte burgeroorlog en een conflict over de Aland eilanden kon Finland eindelijk in vrede leven. Geodesie wereldwijd 238

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 259