IN MEMORIAM prof.ir. A.HKooimans (1921-1994) Op 15 september 1994 bereikte ons het bericht dat Prof. Kooimans op 73-jarige leeftijd was overleden na een slepende ziekte. De heer Kooimans had een opleiding doorlopen voor landmeter tijdens de oorlogsjaren en was in dienst van het Kadaster nadat de oorlog afgelopen was. De heer Kooimans had een voorliefde voor wiskundige problemen en kon dit goed toepassen bij zijn werk bij het Kadaster in Rotterdam. In 1954 was er een vacature voor een wetenschappelijk medewer ker bij de Faculteit der Geodesie, waarvoor hij werd benoemd. In die tijd was de opleiding voor civiel landmeter aan de TU veranderd in een opleiding tot geodetisch ingenieur. De heer Kooimans maakte gebruik van de mogelijkheid om geodetisch ingenieur te worden door het maken van een scriptie over het gebruik van tensoranalyse binnen de geodesie. Dit was het begin van een verandering in de geodesie waar veel controverse over ontstond. Er waren enthousiaste voorstanders, waarvan Kooimans in Nederland het voortouw had. Maar ook in het buitenland was er een golf van tensorstu- dies binnen de geodesie, vooral Marussi en Hotine waren belangrijk. In 1961 werd Kooimans lector aan de faculteit en in 1980 hoogleraar. Hij gaf les in de meetkundige geodesie. Uiteraard werd zijn college gebaseerd op de tensoranalyse. Veel studenten zijn door hem opgeleid, hoewel de meesten het erg moeilijk vonden. Kooimans verzachtte dan het leed door de examens niet al te moeilijk te makèn. Vanaf 1975 heeft hij steun bij de colleges gehad van Genit Bakker, die het na de pensionering van Kooimans in 1986 helemaal van hem overnam. Bakker was tevens zijn meest verfente aanhanger en wist de tensoranalyse voor de geodesie in stand te houden. Nu is Radboud Koop degene die in de voetsporen van Kooimans en Bakker voortgaat. We kunnen wel stellen dat zonder het werk van Kooi mans het vak meetkundige geodesie er heel anders zou uitzien, waarschijnlijk zonder tensoranalyse. Kooimans was een heel aardige man, die open stond voor iedereen. Ook studenten konden altijd bij hem terecht, want wat in de colleges niet duidelijk werd, kon hij in een persoonlijk gesprek goed toelichten. G. Strang van Hees. In memoriam 1

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 25