Deze vrede werd in 1939 wederom ruw verstoord doordat Stalin Finland de oorlog verklaarde. De vijand won en Finland verloor daarbij een groot deel van Karelië. Plotseling woonden 400.000 Finnen in Rusland en zij moesten in Finland geherhuisvest worden; een gigantische operatie die uiteindelijk Finland economisch gezien enorm versterkte. In het tijdsbestek van twee decennia groeide Finland tot het welvarende niveau van de andere Scandinavische landen, met een sterk sociaal stelsel. Sindsdien draagt Finland een vredig karakter. ...De groep gaat naar binnen en mensen zoeken een plek op de houten banken die als in een romeins circus om een houtvuur met daarboven gloeiende kolen zijn geplaatst. Morituri salutant denken we nog. Tot onze verbazing wordt er voor ons op de baken plaats gemaakt. Het feit dat we niet van hier zijn wordt wellicht als verzachtende omstandigheid opgevat. Veel zal het echter waar schijnlijk niet uitmaken. We krijgen niet veel tijd voor dit soort overwegingen. Even evaluerend terugkijken op ons leven is er ook niet bijwant een sadisti sche autochtoon begint plotseling water over de kolen te gooien. Hij heeft waarschijnlijk een moeilijke jeugd gehadje ziet dat wel vaker. De eerste temperatuurschok dendert over ons heen terwijl we op de thermometer de temperatuur gevaarlijk dicht tot het kookpunt zien stijgen. De bevolking is al even vredig. Finnen staan erg open voor gasten uit het buiten land. Finland is ook een ideaal land voor natuurliefhebbers. Er is veel bos (65%), er zijn meren («187.888) en het hoogtepunt vormt de middernachtzon in Lapland. De uitgestrekte natuur daagt de Finnen uit tot een rustgevende geestelijke en fysieke herbezinning in een 'summercottage' in het midden van nergens. Het huisje aan het water is natuurlijk uitgerust met een houtgestookte sauna die verzengende tempera turen kan bereiken. De donkere winters maakt de doorsnee Fin somber en depres sief, waardoor hij zich voor de open haard overgeeft aan de verzachtende werking van de alcohol. In de zomer komt deze Fin dan ook volledig los en is na elke werkdag in het brandende zonnetje op een terras terug te vinden met een halve liter Lapin Kulta IVb. In de zomermaanden zijn de cafés in Helsinki tot sluitingstijd gevuld met innemende Finnen die na afloop schouder aan schouder naar huis slenteren. In deze enkele klimatologisch aangename maanden worden alle festivitei ten, zoals markten, concerten en vuurwerk georganiseerd. Finland leeft! ...De plaatselijken ondergaan dit alles ondertussen achteloos wat ons doet vermoeden dat dit nog niets voorstelt vergeleken met wat nog komen gaat. De watergooier lijkt inderdaad niet van plan het hierbij te laten en gaat op vakkundige wijze door met het verpesten van de naar onze mening tot dan toe nog redelijk aangename sfeer. Terwijl onze buren zich het bier goed laten smaken beginnen wij verontruste blikken uit te wisselen en schatten we de mogelijkheden in met een snelle actie de deur te bereiken. Een nieuwe lading bloterikken die na binnenkomst deze vluchtweg volledig blokkeertneemt onze laatste hoop op ontsnapping weg. De thermometer vertelt ons ondertussen dat we nu, gezien het feit dat we voornamelijk uit water bestaan, eigenlijk zouden moeten verdampen. Een van de aanwezigen begint ons uit te leggen hoe het Stages over de grenzen 239

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 260