willekeurige watermassa te kunnen werpenDat komt ons nu niet zo goed uit Op stap in Finland en omgeving De lokale IAESTE-organisatie was zo goed diverse uitstapjes te organiseren naar de Qlti Finland heen gelegen interessante plaatsen. Zo was er een fietstocht van twee dagen over de eilanden van de tussen Finland en Zweden gelegen Aland archipel. Dit rustieke oord had waarschijnlijk een minder rustig verleden, getuige het, vanwege de gunstige strategi sche ligging van de eilanden, hier gebouwde kasteel. Het verhaal doet de ronde dat het soldij van de soldaten bestond uit 5 liter bier per dag. Voor zover de meegebrachte voorraad strekte konden wij het naderhand in de afgehuurde boshutten met sauna, niet nalaten, ons enkel uit puur historisch besef even te verplaatsen in het harde leven van deze onfortuinlijke eenvoudige lieden. Met de in heel Scandinavië beruchte veerboten, die sinds eind 1994 ook elders in de wereld bekendheid genieten, vertrok een week later een horde stagair(e)s uit Helsinki met bestemming Stockholm. De Zweedse IAESTE afdeling zou daar een weekend organiseren voor alle in Scandinavië gelegerde IAESTE studenten. Dit weekend zou samenvallen met de laatste dagen van het beroemde jaarlijkse Waterfestival. Onze delegatie uit Helsinki was niet van plan te wachten tot aankomst in Stockholm en wist alle positieve kanten van een nacht op een cruiseschip door moeten brengen volledig uit te buiten. Stockholm bleek in de zomer een heerlijke stad te zijn, zeker ten tijde van het Waterfestival, met als sprekend voorbeeld en extatisch hoogtepunt, de spectaculaire eenden race, waarbij duizenden gele, plastic speelgoedeendjes pogen zo snel mogelijk, handig gebruik makend van wind, getij en golfbewegingen, al drijvend als eerste een zeker eindpunt te bereiken. Voor men het wist, was niet alleen deze race gestreden, maar was het hele weekend alweer voorbij en bevonden we ons wederom met zo'n 40 studenten op een grote boot en met nog een hele nacht voor ons voordat we in Helsinki zouden aankomen. Ook in Tallinn, de hoofdstad van Estland, wonen studenten en deze waren zo aardig eveneens een weekend te organiseren. Dit alles ondanks de moeilijke omstandigheden in deze voormalige Sovjet republiek. In de historische en in potentie prachtige oude stad is van dichtbij het gebrek aan onderhoud zichtbaar. In de typische oostblok-style buitenwij ken heeft men helemaal nog nooit van stadsvernieuwing gehoord. De Esten zelf zijn echter vastberaden, hoopvolle mensen die bovendien goed weten hoe je een saunafeest moet organiseren. Voor Finnen is Estland daarnaast ook nog eens een Mekka van goedkope sterke drank zodat deze met alle zakken en tassen volgestopt in Helsinki terugkwamen. We begrijpen dat vluchten niet meer kan. Voor huilen is het voor ons ook te laat. Door de extreme Scandinavische kou al volkomen gevoelloos onder de knieënwaden we steeds dieper ons einde tegemoet. Herinneringen aan de eerste keer zwemles in het diepe komen boven wanneer de vaste bodem onder onze voeten verdwijnt en we ons met wel zeer spastische zwembewegingen drijvende pogen te houden. Onze begeleiders hadden er waarschijnlijk meer van verwacht want al zeer snel houden ze het voor gezien. Dat komt ons vrij Geodesie wereldwijd 242

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 263