STAGEVERSLAG FINLAND Nicolien Haasbroek Na een erg leuke vakantie in Zweden stapte ik donderdag 18 augustus op de boot van Stockholm naar Helsinki. Het was wel even slikken om gedag te zeggen tegen mijn vriendje, maar ik had toch ook wel erg zin om stage in Finland te gaan lopen. Ik zou worden opgehaald bij de terminal door Prof. Vermeer. Na ongeveer anderhalf uur wachten, voelde ik mij niet echt welkom in Finland. Gelukkig wilde Rapo, een finse student waar ik gedurende de stage bij in huis ging wonen, na een smekend telefoontje me wèl op komen halen. Daar zat ik dus in mijn kamer, beetje raar, helemaal niet mijn smaak, maar er lag al wel post op mijn bed. Mijn moeder is echt heel lief. 's Middags ben ik naar het instituut gebracht door Rapo. De ontvangst was ook een beetje een domper. Ik zou eigenlijk maandag op gravitatie-campagne gaan, maar dat ging niet door. Ze hadden al een werkloos iemand ingehuurd. Nou dat beloofde wel wat.... Nu had ik dus een vrijdagmiddag en een zaterdag om door te komen voordat Eric van der Zalm zou arriveren. Die tijd heb ik doorgebracht met door Helsinki te dwalen om een beetje de weg te leren kennen. Zoals waarschijnlijk veel mensen die in het buitenland stage lopen, voelde ik me een beetje eenzaam. Je kent nog niemand en de stad is ook nog eens vreemd. Gelukkig kwam Eric zaterdagmiddag en maandag ontmoette ik ook nog mijn andere huisgenoot, Luc uit Frankrijk. Maandag was de eerste dag werken. Het viel alles mee na vrijdag, maar natuurlijk hebben we niet veel gedaan. Bankrekening geopend, belastingen geregeld, instituut bekeken, enz. In het begin van onze stage hebben we veel tijd in de bibliotheek rondgebracht. Na drie weken ging Eric op GPS-campagne en heeft daarna de metingen uitgewerkt. Ik daar entegen wilde niets met GPS doen, dat was wel wat lastig om duidelijk te maken, omdat mensen van het instituut er best enthousiast over zijn. Aangezien ik geïnteresseerd ben in de landrijzing van Finland heb ik daar veel over gelezen. Daarna heb ik de software om een geoide te berekenen uit satellietaltimetrie-waarnemingen getest. Dit deed ik aan de hand van het berekenen van een geoide voor de Baltische Zee. Na werktijd ben ik naar diverse IAESTE-bijeenkomsten geweest, daar heb ik een aantal Duitsers, afstudeerders in Helsinki, leren kennen. Zij vroegen me of ik met hen en Luc, mijn huisgenoot, naar St. Petersburg wilde. Ik heb het geodetenvaandel hoog gehouden door een aantal van hun onder tafel te drinken en dus was het erg gezellig. Ook heb ik nog de Hermitage, een paleis van de tsaren bezocht, het is zo groot dat ik natuurlijk niet alles gezien heb. Naast een collectie van meubels van de vroegere tsaren heb ik de moderne kunstwerken die ze daar hebben hangen bewonderd. De indruk die ik van St. Petersburg heb is dat het veel te groot is en er veel te veel indrukwekkende gebouwen Geodesie wereldwijd 244

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 265