DE GESCHIEDENIS VAN HET GEBOUW GEODESIE Het voormalige gebouw voor geodesie Het eerste ontwerp voor het gebouw van geodesie dateert uit 1891 en werd gepland aan de Kanaalweg 4. Vier jaar later werd het gebouw in gebruik genomen. De dienst der rijksdriehoeksmeting had dringend behoefte aan ruimte en zou samen met de afdeling landmeten en waterpassen van de Polytechnische School tijdelijk gehuisvest worden in het nieuwe gebouw voor Geodesie. Deze 'tijdelijke' oplossing zou echter vierendertig jaar duren. Het gebouw aan de Kanaalweg werd ontworpen door architect J.van Lokhorst die voor die tijd een zeer modern ontwerp maakte met lift en centrale verwarming! Het hoofdgebouw bestaat uit een torenvormig gedeelte met aan weerszijden twee vleugels van gelijke lengte. Het gebouw wordt van binnen gekenmerkt door pijlers die een stabiele opstelling voor de instrumenten vormden. Bovenop het dak bevindt zich het observatori um, een vertrekje met vensters aan alle zijden en een draaibare koepel naar het model van de Leidse sterrenwacht. Vanaf deze koepel wierpen net afgestudeerde kersverse ingenieurs een jalon het weiland in. De afstand tot het gebouw werd geodetisch verantwoord opgemeten en de stand werd keurig bijgehouden. Momenteel is de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat in het gebouw gehuisvest. Het huidige gebouw voor geodesie In 1962 werden de eerste plannen voor een uitbreiding gemaakt die alle uiteindelijk onmogelijk bleken. Men richtte de aandacht op volledige nieuwbouw op een plek diep in de Wippolder, Thijsseweg 11. In 1969 werd de opdracht gegeven aan het Bureau voor het Samenstellen van Bouwprogramma's om de nieuwbouw voor te bereiden. In 1970 werd de eerste paal in de grond geslagen maar het zou als gevolg van de bouwstop voor overheidsgebouwen, wegens de economische crisis, nog twee jaar duren voordat aan de bouw begonnen werd. In 1973 werd de bouwplaats getroffen door een hevige storm. Naast schade aan het bouwwerk werd de directiekeet omver geblazen en gingen er veel bouwtekeningen verloren. Ondanks dat was het gebouw voor het studiejaar 1975/1976 gereed. Het gebouw is opgedeeld in vijf delen. Deel 1 bestaat uit de hoogbouw, het meest opvallende deel van het gebouw, en het daaronder gelegen deel met de ijkgang en de ruimte voor de installaties. In de hoogbouw bevinden zich de kabinetten, de bibliotheek en enige practicumzalen. Deel 2 bestaat uit de entree, de kantine en de beide collegezalen die de ontvangsthal omsluiten. In het verlengde van de hal ligt de meetzaal. Daarachter ligt deel 4, waarin een aantal ruimtes liggen die verschillende functies hebben. Tenslotte bevindt zich aan de rechterzijde de instrumentmakerij van de afdeling. Op de koppen van de hoogbouw bevinden zich de toiletten, trappen, werkkasten, meetschachten en liften. Gebouw geodesie 3

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 27