STAGE IN HET 'LAND VAN DE RIJZENDE ZON' Roland Haarbrink Bepakt met 1 kilo kaas, 10 klompjes en 100 visitekaartjes vertrok ik in de herfst van '94 naar het verre oosten. Gedurende twee maanden zou ik kennis maken met zowel de geodetische wereld als de bijzondere levensstijl van Japan. Het land, bestaande uit vier grote en een paar duizend kleinere eilanden met een totale oppervlakte van ruim elf keer Nederland, heeft in de laatste decennia een opmerkelijke economische groei doorgemaakt. Dat het met ruim 130 miljoen inwoners tot de dichtstbevolkte gebieden der aarde behoort, werd mij al snel duidelijk toen ik 's ochtends met de trein van mijn gastgezin in Godo naar het stagebedrijf in Gifu reisde. Het was verbijsterend te zien hoe de reizigers door de speciale 'duwers' de treinen werden ingeduwd. Het geodetische bedrijf Teikoku Engineering Consultants Co., Ltd. zorgde voor een uitstekend stageprogramma. Teikokudat zoiets als keizerrijk betekent, houdt zich met name bezig met het ontwerpen en plannen van bruggen, wegen, stadsinrichting en rivieren. In de eerste introduktieweek werd ik voorgesteld aan de 220 werknemers, verspreid over negen afdelingen. De paar woordjes Japans die ik van buiten had geleerd bleken daar goed van pas te komen. Gepaard met een korte buiging zei ik: "Konnichi wa, watakushi wa...desu, yoroshiku onegai shimasu!" (Hallo, mijn naam is..., aangenaam kennis te maken!). De meeste Japanners reageerden echter ook hartelijk en adequaat op een uitgestoken hand: ze begrepen dat dit elders gebruikelijk is. Bovendien waren ze behoorlijk op de hoogte van de Engelse taal, zodat de communicatie niet al te moeizaam verliep. Bij de afdeling fotogrammetrie hielden ze zich vooral bezig met digitale kaartvervaardi ging, interpretatie van luchtfoto's en remote sensing. Het was opmerkelijk hoe gedis- Geodesie wereldwijd Japanse Zee Gifu coku Grote Oceaan 260

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 281