goed geregeld is, werd bevestigd tijdens een prachtig bezoek aan de plaatselijke basis school in Godo. Daar hadden zo'n honderd kindertjes in schooluniform vele vragen voorbereid, zoals "wat eten jullie in Nederland?", "waarom ligt een groot deel van Nederland onder de zeespiegel?" en "wat vind je van Japan?". De leerlingen moeten aan zware eisen voldoen en van de meesten vergt dit het hele jaar door een maximum aan inzet. De toelatingsexamens voor de verschillende universiteiten Juin het eind van de middelbare school gaan vaak gepaard met ondraaglijke spanningen Een universiteitsopleiding bestaat uit vier jaar 'bachelorcourse', eventueel uitgebreid met wee jaar mastercourse' en drie jaar 'doctorcourse'. Tijdens een studentenavond van de niversiteit van Mie werd me onder het genot van een fles duidelijk, dat het collegegeld m Japan vijf keer zo veel is als in Nederland, er geen studiebeurs of OV- jaarkaart bestaan en dus alle studenten genoodzaakt zijn een behoorlijke bijverdienste te aanvaarden. De studie-omstandigheden in Nederland zijn zo slecht nog niet! Naast het bedrijf in Gifu heb ik ook bezoeken gebracht aan het United Nations Centre for Regional Development in Nagoya voor een discussie over GIS-toepassingen, een internationaal symposium en workshop over multi-media, het grootste luchtfotobedrijf van apan en tenslotte de Universiteit van Mie. Het zeer afwisselende stageprogramma werd in de weekends onderbroken door uitstapjes met de ultra-snelle Shinkansen naar Tokyo Yokohama, Nagano, Kyoto en Nara. De oude Shintoïstische en Boeddhistische tempels zijn van ongekende schoonheid, zoals de gouden Kinkakuji tempel in Kyoto. De Kinkakuji tempel in Kyoto Geodesie wereldwijd

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 283