STAGE LOPEN AAN DE UNIVERSITEIT VAN TRONDHEIM Henri Veldhuis In de zomer van 1994 heb ik gedurende 3 maanden stage gelopen aan de Norske Tekniske Hogskole (inderdaad: Noorse Technische Hogeschool). De Noorse Technische Hoge school vormt samen met 3 andere instituten de Universiteit van Trondheim. De Universi teit van Trondheim heeft ongeveer 14.000 studenten waarvan de helft studeert aan de NTH. Trondheim is de enige stad in Noorwegen waar men op een universitair niveau techniek kan studeren. Gedurende mijn stage heb ik gewerkt binnen het Departement van Kartografie en Landmeetkunde5. Gezien het geringe aantal studenten (±30) is het Departement ondergebracht bij de Faculteit der Civiele Techniek waarmee het een gemeenschappelijke basisstudie heeft. Het land en de mensen Kenmerkend voor Noorwegen zijn de alom aanwezigheid van natuur, het regenachtige klimaat (vooral in de zomer), de relaxte manier van leven en de hoge drankprijzen. Hoewel Trondheim, na Oslo en Bergen, de derde stad van Noorwegen is, heeft het desondanks maar 140.000 inwoners. Gelegen aan het Trondheimfjord ligt de stad voor de rest ingesloten tussen de heuvels en bossen die zich uitstrekken tot aan de Zweedse grens. Deze bossen worden in de zomer veelal gebruikt voor meerdaagse wandeltochten tussen verschillende hutten en in de winter voor langlauftochten, de belangrijkste sport in Noorwegen. Tijdens deze wandeltochten moet je vooral niet vergeten je regenjas mee te nemen omdat het klimaat beheerst wordt door regen, regen en nog eens regen. Tijdens mijn verblijf had het in de junimaand een record aantal maal geregend, gedurende 29 van de 30 dagen. En waarbij ik mij niet meer kan herinneren welke dag het toen niet geregend heeft. Dat Noren daar niet echt onder lijden, blijkt wel uit het feit dat men rustig doorgaat met hun activiteiten zoals bijvoorbeeld barbecues terwijl het regent. De volksaard van de Noren laat zich sowieso kenmerken door rust en kalmte. Dit valt vooral op in het verkeer en in supermarkten waar men ongelooflijk beleefd is. Het enige waar een echte Noor zich over druk kan maken, zijn de hoge drankprijzen, waarmee meteen een van de grootste hobbies van de Noren genoemd is: drinken. Als men dit doet, doet men het veel en snel, met alle gevolgen vandien. Geodesie wereldwijd 5 Vroeger heette het departement Fotogrammetrie en Geodesie, maar om de naamsbekendheid te vergroten is gekozen voor Kartografie en Landmeetkunde. 264

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 285