Stage opdracht Tijdens mijn stage heb ik mij bezig gehouden met het berekenen van de uitwendige oriënteringselementen van een CCD-camera die gebruikt wordt voor close-range foto- grammetrische toepassingen. In opdracht van het Wetenschapsmuseum van Trondheim is een roteerbare tafel ontworpen waarop museumobjecten geplaatst en opgenomen kunnen worden. Om een object volledig 3-dimensionaal te kunnen beschrijven, moet men het object van alle zijden opnemen. Omdat het nogal wat tijd vergt om de camera elke keer weer opnieuw op te stellen of het object op te pakken en te verplaatsen, heeft men bedacht dat men in plaats hiervan ook het object voor de camera kan roteren waardoor het opnemen van de objecten veel sneller en efficiënter kan gaan. Een rotatie van de tafel kan dan opgevat worden als een rotatie van de CCD-camera rond het object. Door deze aanname hoeft de uitwendige oriëntering van de camera nog maar één keer uit paspunten berekend te worden waarna de overige oriënteringen met behulp van de bekende rotaties door middel van eenvoudige transformaties berekend kunnen worden. Ik heb van twee methoden onderzocht wat de voor- en nadelen zijn om de uitwendige oriëntering te bepalen. Dit kan door middel van de Direct Lineair Solution met vaste paspunten of door middel van een tijdens mijn stage ontwikkelde methode met een punt op de roteerbare tafel. Om de tests uit te kunnen voeren heb ik in Fortran twee subroutines geschreven en een extra programma om testdata aan te maken. Uiteindelijk kon geconcludeerd worden dat de Direct Linear Solution de beste methode was, maar dat de 'cirkel'methode betere resultaten gaf om het systeem te calibreren. Tot slot wil ik kwijt dat een stage in het buitenland en een stage aan de Noorse Techni sche Hogeschool in Trondheim in het bijzonder de moeite waard is. Geodesie wereldwijd 266

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 287