niet zo eenvoudig, omdat de Spaanse soldaten alleen maar Spaans spraken en geen woord Engels. Na circa een half uur begreep men dat ik niet kwam deelnemen aan het honkbal- toernooi op de basis of een gast was van een bruiloft, maar dat ik op de basis kwam werken. Vervolgens moest ik het hotel zien te vinden en me daar proberen aan te melden. Net als de soldaten aan de poort begrepen ook de soldaten in het hotel niet wat ik kwam doen, maar na een tijdje konden ze toch ergens mijn reservering te voorschijn halen en kreeg ik de sleutel van mijn hotelkamer. De volgende dag was mijn eerste werkdag en om half negen ben ik naar het Satellite Centre gegaan. De portier wist niets van mijn komst en de heer Hagen was in het buitenland en mijn begeleider, de Italiaan Giulio Prisco, was nog niet aanwezig. Na drie kwartier werd ik binnengelaten door de Duitser Manfred Nowack, die op dezelfde afdeling werkte als ik: de Scientific Support Division. Spoedig daarna kwam Giulio, het hoofd van de afdeling binnen. De afdeling bestaat nu inclusief mijzelf uit drie personen. Een aantal weken later kwam de Fransman Michel onze afdeling versterken. Zowel Giulio als Michel rijden in een auto met een Nederlands kenteken. Beiden hebben voordat ze in het Centre kwamen werken in Noordwijk bij Esa gewerkt. Giulio laat me wat van het gebouw zien en stelt me voor aan de directeur van het Centre. De rest van de dag word ik begeleid door de Nederlander Eric, een foto-interpreteur, die al anderhalf jaar in het Centre werkt. In het Centre werken circa 50 mensen uit de verschillende landen van de WEU. De WEU is een militaire organisatie van de volgende Westeuropese landen: Engeland, Duitsland, Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg, Italië, Spanje en Portugal. Het Centre is sinds 1993 open en bevindt zich nog in de opbouw fase, zo moest ik bijvoorbeeld mijn stoel en lamp nog uit de verpakking halen. De WEUSC heeft tot doel internationale verdragen te verifiëren, waarnemen van crisisgebieden en monitoring van milieuproblemen. In eerste instantie worden oorlogsgebieden in de gaten gehouden, zoals de situatie in Servië en toen ik daar net een paar weken was, Ruanda. Opdrachten worden uitgevoerd voor zowel de leden van de WEU als voor de VN. In het Centre worden satelliet foto's van bijvoorbeeld SPOT of Landsat geïnterpreteerd. Mijn taak was om een GIS op te zetten waardoor op eenvoudige wijze foto's besteld kunnen worden van de bovengenoemde satellieten van de gebieden waarin men op dat moment geïnteresseerd is. Daarnaast wil men informatie hebben over steden, wegen, waterlopen, rivieren, vegetatie, etc, die op die foto aanwezig zijn. Het programma hiervoor heb ik geschreven met behulp van ARC/INFO en de Digital Chart of the World. Na afloop van mijn stage was men zeer tevreden over het bereikte resultaat. Tijdens mijn stage werd ik begeleid door de Spanjaard Fransico, die als enigste in het Centre een beetje ervaring met GIS had. De tweede dag werd ik meegenomen naar een eendaagse brandweer cursus, waar de helft van het personeel veiplicht aan meedeed. Op een van de landingsbanen was een model van een vliegtuig in de brand gestoken, die door ons geblust moest worden. Onder grote hilariteit werd er met twee mannen of vrouwen te gelijk de brand bestreden. De luchtmachtbasis was voorheen een omstreden Amerikaanse luchtmachtbasis, maar sinds een aantal jaren zijn de Amerikanen bezig om de basis te verlaten en wordt het een Spaanse luchtmachtbasis. Het vertoont nog typische eigenschappen van een Amerikaanse basis: circa zes honkbal velden, een atletiekbaan, tientallen basketbalvelden, een 18-holes golfbaan die 24 uur per dag werd besproeid, zodat er in de zinderende hitte nog een beetje gras groeit, een bowlingbaan, een hamburgertent, een benzine station, een Geodesie wereldwijd 268

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 289