supermarkt, etc. Nu de Amerikanen wegtrekken wordt alles gesloten en biedt de basis een troosteloze aanblik. Eind '94 moesten alle Amerikanen weg zijn. Op de wegen op de basis gold een snelheidslimiet van 50 km/h, wanneer je daar niet aan hield mag je twee maanden lang niet op de basis rijden, zoals de Spaanse secretaresse van de heer Hagen overkwam. De hotelkamer was een ruime kamer met televisie en koelkast, maar zonder airco. Kamers met airco waren alleen beschikbaar voor hoge militairen. Het gevolg hiervan was dat de gordijnen in mijn kamer altijd overdag dicht waren om de brandende zon buiten te houden, dit resulteerde in een kamertemperatuur van ruim 30° Celcius. 's Nachts gingen de gordijnen open waardoor de temperatuur iets daalde in de kamer. Ik had in de kamer en in de badkamer heel veel huisdieren: kakkerlakken die in grootte varieerde van 1 tot 5 centimeter. De temperatuur was begin juni tussen de 30 en 35° Celcius, maar begin juli liep de temperatuur op tot boven de 40° Celcius en verlangde ik terug naar mijn vakanties in Scandinavië waar de temperatuur soms een week lang bij 5° Celcius bleef steken... Regen heb ik maar twee keer een uurtje gehad, zoals de eerste keer toen we net met het voltallige personeel en bijbehorende familie een barbecue hadden. In de weekeinden ging ik af en toe met Manfred en de gepensioneerde Italiaanse lucht macht kolonel Franco op stap naar het historische Toledo of naar Madrid om een museum te bezoeken of naar de Plaza Major te gaan. Andere weekeinden of feestdagen, tijdens mijn verblijf waren er twee regionale feestdagen, ging ik alleen op pad naar de bergen van de Sierra de Guadarrama of de Sierra de Gredos, om daar verkoeling te zoeken en wat te gaan wandelen of te fietsen op mijn ATB. Regelmatig heb ik echter ook een garage bezocht omdat mijn auto veel problemen had. In de eerste week sloeg regelmatig de motor af, wat erg lastig is in de bergen. Vervolgens heb ik een problemen gehad met de remvloeistof, een lekke band, kapotte thermostaat van de ventilator, kapotte T-stuk van de slang voor de koelvloeistof en als klap op de vuurpijl een gebroken kabel van het koppelingspedaal. Ik reed op de basis toen de kabel afbrak, waardoor ik niet verder kon rijden. Ik had dus een sleepwagen nodig om de auto bij de garage te brengen. Het probleem was echter dat op de basis niet zomaar een sleepwagen mag komen zonder toestemming van de autoriteiten. Een mogelijkheid was om de sleepwagen met militaire escorte naar mijn auto te brengen. Gelukkig had ik een sleepkabel, zodat ik door een militair busje van het hotel naar de uitgang van de basis kon worden gesleept. Een andere dag was ik 's middags na het werk vertrokken naar de bergen om daar te gaan kamperen, toen om circa 7 uur op een verlaten weg in een natuurgebied mijn auto hevig begon te schokken en tot stilstand kwam. De motor was met geen mogelijkheid meer aan de praat te krijgen. Na circa 15 minuten passeerde er een auto, maar die wilde niet stoppen om mij te helpen, pas de volgende Spanjaard wilde stoppen en hielp mij. De bestuurder haalde wat draden los en maakte ze schoon, maar het hielp niet. Hij stelde voor om de auto een half uurtje te laten afkoelen, want daarna zou de auto het weer doen. Gelukkig gebeurde dit ook. Hetzelfde probleem heb ik nog een keer gehad na een beklimming van ruim 10 kilometer. Ik werd geholpen door een mooie Spaanse dame, die Stages over de grenzen 269

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 290