De ambtenaren gaan dus nog ergens anders werken, dat kan taxi rijden zijn, of werken op het land, of gewoon maar zien of er wat te doen valt. Hosselen heet dat, het komt een beetje overeen met 'werk regelen'. Of dit de ambtenaren nu helemaal kwalijk genomen kan worden is een beetje de vraag, de ambtenarensalarissen zijn niet voldoende om van te kunnen leven. Nu ontkomen we er niet aan om toch wat over de stage te vertellen. De stageopdracht was gedefinieerd als een inventarisatie te maken van de beschikbare instrumenten voor (stedelijke) herinrichting. Een van de punten was dat we een beschrij ving zouden maken van het grondbeleid in Suriname. Daarvoor moesten we onder andere naar het domeinkantoor, dat de uitgifte en het beheer van overheidsgrond regelt. Op een dag kwamen we daar om een uur of twaalf binnenlopen en kregen we een rondleiding over de afdeling. Welgeteld drie mensen waren er aanwezig; het hoofd en twee secreta resses. Er zouden zo'n veertig mensen moeten zijn! Die waren allemaal aan het hosselen natuurlijk. Uiteindelijk is het met de stage nog wel goed gekomen, maar de illusie dat we iets nuttigs hebben gedaan waar Suriname iets mee opschiet hebben we niet. Moet je ook vooral niet hebben om al te grote teleurstelling te voorkomen als je daar een stageplaats kunt krijgen. Dat neemt verder niet weg dat het voor jezelf wel nuttig, interessant en leerzaam is, en niet alleen op planologisch-juridisch-geodetisch gebied. Typische Surinaamse krotwoninkjes Cocaïne. Nieuwe bezoekers zien overal in het arme Suriname de stille getuigen van de aanwezigheid van narco-dollars. De tekst'Nieuwe auto 's, schotelantennes, speedboten en villa's wijzen op excessieve rijkdom, die alleen maar te verklaren valt uit de cocaïnehan del', loopt zo de typemachine uit. Geodesie wereldwijd 276

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 297