Waar rook is, is vuur, maar voorlopig verrijken slimme mensen zich met de handel in verdovende middelen en valt er niets te bewijzen. Koeriers behangen met gouden kettingen in de nieuwste cabriolets, Bouterse en co., een advocaat-generaal, tevens docent rechten op de universiteit, met een kilo drugs in zijn auto? Allemaal toeval. Met deze wereld zijn we nauwelijks in contact geweest, eigenlijk kennen we alleen maar betrouw bare mensen. Alhoewel, onze buurman van de supermarkt wordt ook geassocieerd met allerlei duistere handeltjes. Bij hem viel ook altijd wel wat te regelen. Waren de gele erwten op voor het gewone volk? Voor ons was er nog wel een baaltje achteraf. Moet je voor frisdrank eerst oude flessen inleveren voordat je nieuwe krijgt? Wij niet en het krat werd nog thuisbezorgd ook. Verder alleen maar keurige, aardige mensen. Zoals oom Bis (iedereen is oom en tante, dat is wel zo gemakkelijk), de bierbrouwer. Waarschijnlijk hebben we bij hem zo'n beetje alle WK-wedstrijden gezien. Hoewel heel Suriname voor Brazilië 'kraakt' en wij als enigen voor Nederland werd het toch erg gezellig. Of de Janki's, eigenlijk Jankipersad- sing, maar dat is zo lang. Eigenlijk woonden we bij hen en zijn ze ook een beetje onze familie geworden. En natuurlijk de plaatselijke geodeten en landmeters. Een paar keer hebben we een Surinaamse geodetenborrel georganiseerd om een beetje bij te praten over hoe het nu in Delft is. Allemaal kennen ze nog Bogaerts en Henssen uit de tijd dat die daar met het kadaster bezig zijn geweest. Een kadaster wat er uiteindelijk nooit echt van de grond is gekomen. Bakra betekent blanke. Maar dan wel een blanke die van buiten komt. De hier geboren blanken kent iedereen van gezicht en heten boeroe's. De bakra tegen wie bij het stoplicht 'boertjewordt geroepenmoet niet denken dat hij voor boeroe wordt aangezien. 'Boertje heeft ongeveer dezelfde gevoelswaarde als 'nikker' in de Bijlmermeer. En inderdaad, ook wij zijn regelmatig uitgemaakt voor bakra of boertje. Dat is niet zo'n probleem verder, want het wordt niet kwaad bedoeld. De neger die je tegenkomt en je toeroept: 'He bakra, Fa wakka?' wil alleen maar weten hoe het met je gaat, standaard vraag dus, hoewel je hem nog nooit hebt gezien. Op zich een terechte vraag, want ik vermoed dat wij er niet uitzagen als we door de stad fietsten, het zweet gutsend uit alle gaten. Dertig graden en een luchtvochtigheid van negentig procent is meer geschikt om stil te blijven zitten of desnoods een taxi te huren. Maar nee, wij gingen toch maar altijd fietsen en dan wel een half uur eerder weg om even rustig bij te komen voor we bij het hoofd van het hypotheekkantoor naar binnen gingen. Naar het binnenland moesten we met het vliegtuig. Vier dagen in het regenwoud, waarschijnlijk het mooiste stuk Suriname, is een prachtige ervaring. Een schitterende omgeving en totaal geïsoleerd van de rest van de wereld. Mevrouw Robles, een bekende touroperator, had de trip georganiseerd. Overdag werden we door haar met een bosneger en een berg eten het bos ingestuurd en als we terugkwamen werden we nogmaals volgestouwd met Surinaamse specialiteiten, zoals kippepastei, pom en pindasoep. 's Nachts in de hangmat kun je weer een beetje bijkomen voor de volgende dag. Stages over de grenzen 277

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 298