OP DE GRENS VAN EUROPA EN AZIË een impressie van (geodetisch) leven in Turkye Maarten de Vries Zomer 1994. Daar sta je dan op Schiphol: voor de eerste keer in het vliegtuig op weg naar je stageplaats in Istanbul waar je nog nooit geweest bent. Hoe zal dat aflopen in een land waarvan je de cultuur en taal niet kent. Een beetje nerveus stap je dus in het vliegtuig om enkele uren later in Istanbul weer neer te dalen. Over de organisatie weet je dan nog niet zo veel, alleen dat zij niet zo goed is. Immers op een fax waarin je om meer informatie vroeg over de stage en het te regelen onderdak had je nooit antwoord gehad. Na een paar dagen te hebben geacclimatiseerd in een nogal obscuur en primitief pension netje (ik was namelijk een paar dagen vóór het begin van de stage afgereisd) bel je maar eens naar de organisatie en de Universiteit aldaar: alweer geen gehoor. Dan maar met de bus naar de Universiteit. Rondgevraagd in afwisselend Duits, Engels en Frans waar toch de faculteit der geodesie zat. Uiteindelijk terechtgekomen op het kantoor van de rector van de Universiteit himself- zelf ook geodeet!- waar mijn begeleider gelukkig kwam opdraven. Naar mijn kamer geleid onderweg nog mijn enkel verzwikt en ja nu kon het echt allemaal beginnen! Financieel was het echter nog niet in orde. Ik kreeg 2.5 miljoen Turkse Lires per maand. Dat lijkt heel erg veel maar door immens hoge inflatie was dit tijdens mijn stage nog maar 120 waard. Enfin ik kon in een jeugdhotel verblijven wat op zich niet zo duur was maar ja ik moest het wel allemaal zelf betalen. Het was daar wel heel gezellig met een grote diversiteit aan nationaliteiten, toeristen of uitwisselingsstuden ten. Het lag ook erg mooi in Sultanahmet, het historische centrum van Istanbul, en bevond zich vlakbij de Aya Sofya, het Topkapipaleis en de Blauwe Moskee. Financieel was het helaas niet OK maar daar kon IAESTE-Turkije zelf ook niet veel aan doen. Turkije zit al een tijd in een economische crisis. Wel zuur was het voor de studen ten die uit een Oosteuropees land kwamen. Zij moesten wel erg zuinig leven. Voor mij was het als 'rijke' westerling niet zo heel dramatisch. Los van deze startproblemen kon de stage nu echt beginnen. Wat ging ik zoal doen die twee maanden? Volgens het papier wat ik in Nederland had ontvangen zou ik GPS-metingen doen aan een stuwdam en deze metingen verwerken, met het doel om de deformaties in kaart te brengen. Maar zoals elk jaar waren deze metingen al gedaan. Wel jammer want als ik zo de foto's zag van de metingen rond de stuwdam in het zuiden van Turkije dan had ik wel wat gemist. Maar ja ik mocht dus de metingen verwerken op de computer. En wat voor een computer een IBM 286. Een hele oude dus, die ontzettend traag was (tezamen met het hete weer niet echt een pretje...). Ook het softwarepakket waarmee ik werkte was niet zo gebruikersvriendelijk; elke keer als je iets wilde veranderen moest je het opnieuw runnen wat weer een paar uur kostte. Halverwege de stage was mijn begeleider ook nog eens zomaar een aantal dagen weg, net toen het weer eens helemaal vastliep. Achteraf bleek dat te liggen aan een foutje in de installatie, Stages over de grenzen 279

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 300